Bulgaristan’da Türk başkanlar ”Yılın Belediye Başkanı” yarışmasının finalistleri arasında

Bulgaristan belediyelerinin bilgi portalı Kmeta.bg tarafından organize edilen” Yılın Belediye Başkanı” yarışmasının finalistleri belli oldu.

Oylama 22 Ekim’de başladı. İki aşamada gerçekleştirilen yarışma 13 Kasım 2018 tarihinde sona erecek. Oylamada en fazla oy alan belediye başkanlarının isimleri, 15 Kasım’da Milli Kültür Sarayı’nda düzenlenen özel bir törenle açıklanacak. O zaman Bulgaristan’ın en iyi 30 belediye başkanı belli olacak.

Yarışmanın ilk turunda vatandaşlar 10 kategoride 265 belediyenin başkanlarına oy verdiler. Oylama 4 Kasım’da saat 23.59’a kadar devam etti. 5 Kasım’da oylamanın ikinci aşaması başladı. Kategorilerin 9’unda en fazla oy alan 9 belediye başkanı kalacak. Onlar, 3 küçük, 3 orta ve 3 büyük ilçe belediye başkanı olarak ayırt edilmektedir. Nüfusu 20 000 kişiden az olanlar küçük, 20 000 ve 50 000 kişi arasında olanlar orta ve nüfusu 50 000 kişiden fazla olan ilçeler büyük olarak ayırt edilmektedir.

“Vatandaşların Belediye Başkanı” kategorisinde yarışma 13 Kasım 2018 tarihinde bitinceye kadar vatandaşlar, tüm 265 belediye için oylamaya katılabilecek.

Bulgaristan’daki tüm 265 belediyenin çalışmalarını izleyen tek medya Bulgaristan belediyelerinin bilgi portalı Kmeta.bg tarafından internet üzerinden oylama ile yapılan prestijli yarışmanın bu yıl art arda altıncısı düzenleniyor.

Yüz binlerce vatandaş belediye başkanlarının çalışmalarını değerlendirmekte ve böylece yerel yönetimlerin şehirleri daha rahat ve daha çekici bir yer haline getirmek için daha fazla proje geliştirmeye teşvik etmektedirler.

Mevcut sıralamaya göre Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, yarışmanın ikinci aşamasında Varna ve Dimitrovgrad (Kayacık) belediye başkanlarıyla yarıştığı “Spor ve Gençlik Politikaları” kategorisinde yer alıyor. Kırcaali iline bağlı ilçe merkezi Çernooçene (Yeni Pazar) Belediye Başkanı Aydın Osman da sıralamada yer alıyor. Aydın Osman, “Eğitimde Yenilikler” kategorisinde Kostinbrod ve Sopot belediye başkanlarıyla yarışıyor.

 

 

Kırcaalihaber

Read Previous

Hırvastan’dan Sırbistan’ı kızdıracak “Kosova” açıklaması

Read Next

2019 yılı Yunanistan turizm tarihinin en iyi yılı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *