Bulgaria ON AIR televizyonunda yayınlanan “ON AİR’de Gün” programına konuk olan Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Yordan Yordanov, “Kayıp korkunç boyutlarda, iflas eden turizm işletmelerinin oranı % 70’e ulaşacak. İş yerine sahip olan şirketlerin % 85’inden fazlası onları yeniden açmakta oldukça zorlanacak. Bir yılda insan kaynakları eridi” diye kaydetti.

İnsanların Covid-19 ile mücadelesinin devam edeceğine işaret eden Doç. Yordanov, dünyada turizmle ilgili sorunların Bulgaristan’da da yaşandığını ifade etti.

Doçent, “Olumsuzluklar, turizmin de bir parçası olduğu eğlence sektöründeki on binlerce işletme sahibini ve yüzbinlerce sektör çalışanını etkileyecek. “Likidite” denilen şeyin varlığı on binlerce işletme sahibi ve yatırımcının kafasına vuruyor. Onların aileleri ve on yıllardır yatırım yapılan ekipleri imkanlarının sınırına geldi” diye belirtti.

Bulgaristan’daki tüketici ve yerli turist kitlesine yönelen yatırımcıların durumunun daha iyi olduğunu söyleyen Doç. Yordanov, “Öte yandan zaman bu işi yapanları çok keskin bir şekilde iş yeri sahibi olan ve iş yeri sahibi olmayana değil bu işi bilen ve bilmeyen olarak ikiye ayıracak” dedi.

Ülkemizin doğal kaynaklarının avantajlarını vurgulayan Doç. Yordanov, “Covid-19’dan sonraki dönem benzersiz olacak ve Bulgaristan kaplıca turizmini geliştirmek için büyük bir fırsata sahip olacak” diye ifade etti.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Sokağa çıkma yasağına 10 kişi uymadı, maske kullanmayan 417 kişiye ceza kesildi

Sonraki Haber

Ülke genelindeki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniklerinde 1.720 hasta tedavi ediliyor