Bulgaristan’da turizm sektörü ve ürünlerde KDV indirimi süresi bir yıl uzatıldı

Bulgaristan Meclis Genel Kurulunda turizm sektörü ve diğer ürünlerde %20’den %9’a azaltılan katma değer vergisi (KDV) oranı uygulamasının geçerlilik süresinin gelecek yılın sonuna kadar uzatılması onaylandı.

KDV Kanunu’nda değişiklik önerisi, Meclis Genel Kurulunda iki tur görüşmeleri iki saat içinde yapılarak kabul edildi. Tedbirin süresi bu yıl sona ereceğinden dolayı milletvekilleri, Meclis Çalışma Yönetmeliğinin sunduğu bu fırsattan yararlandılar.

Milletvekilleri KDV indirimlerine ilişkin süreyi yıl sonuna kadar uzatmasalardı, restoran işletmecileri ve tüccarlardan alınan dolaylı vergi hesaplaması konusunda kaos yaratacaktı.

Covid-19 salgın krizi nedeniyle uygulanan KDV indimi, restoran, tur operatörlüğü, fitness hizmetlerinin yanı sıra kitaplar, bebek giysileri ve bebek bezleri için 2022 yılına kadar yürürlükte kalacak. Hatırlanacağı üzere yukarıda adı geçen hizmetler ve ürünlerde KDV indirimi uygulanmasına önceki Boyko Borisov hükümeti sırasında karar verilmişti. KDV indirimi süresinin uzatılmasına ilişkin teklifler hem GERB-SDS İttifakı hem Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi tarafından sunuldu. Şimdi muhalefette yer alan GERB-SDS İttifakının teklifinde KDV indiriminin halihazırda geçerli olduğu bazı sektörler yer almıyordu, İTN ise olağan salgın durumunun sonuna kadar geçerli olmasını önerdi, ama sonuçta 2022’in sonuna kadar geçerli olmasına karar verildi.

Söz konusu hizmet ve ürünlerde KDV indirimi uygulanması, hükümeti oluşturan dört siyasi güç arasında imzalanan koalisyon anlaşmasında yer alıyor.

Maliye Bakanı Asen Vasilev’in ifadesine göre, tedbirin bütçeye olumsuz etkisi 2022’nin tamamı için 175 milyon leva civarında olacak. Bu miktar, bu yıl için de hemen hemen aynı. Şu anda 2022 yılı devlet bütçe taslağını hazırlayan Bakan, tedbirin yeni bütçede öngörüldüğünü duyurdu.

Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova ile Türkiye arasında “Askeri Diyalog” toplantısı gerçekleştirildi

Read Next

Arnavutluk’ta 637 bin vatandaşın kişisel bilgileri sızdırıldı