Tarım Ekonomisi Araştırma Merkezinin (SARA) ekim ayı bülteninde yer alan bilgilere göre, Bulgaristan’da tereyağı ve kaşar peyniri gibi yoğun olarak tüketilen süt ürünleri hala Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki ortalama fiyatların neredeyse iki katı kadar daha pahalı.

Geçen ay Bulgaristan’da tereyağı fiyatı 100 kg başına 1 608 leva veya eylül ayında bildirilenin %5,2 üzerinde bir seviyeye ulaştı. 929 levalık AB için ortalama fiyatla karşılaştırıldığında 1,73 kat daha yüksek ve aradaki fark eylül ayında bildirilenden 1,9 kattan fazla daha düşük. O zaman 100 kg için fiyatlar sırasıyla 1528 leva ve 803,8 leva idi. SARA, AB’de ekim ayında tereyağı fiyatının eylül ayına kıyasla %15,6 kadar arttığını bildirdi.

Geçen ay Bulgaristan’da satılan kaşar peynirin fiyatı, AB’deki ortalama seviyesinin neredeyse iki katı (1.84 kat) daha yüksekti. Oran, 1,83 kat daha yüksek olduğu ağustos ayındaki ile aynı kaldı. Bulgaristan’da geçen ay yoğun olarak tüketilen Vitoşa kaşar peynirinin AB’de toptan satış fiyatı 100 kg başına ortalama 641.5 leva iken bizde 1.163 levadan satıldı. Aylık bazda bu ürünün Bulgaristan’da fiyatı %3,6,  AB’de ise eylül ayına göre %6,1 oranında arttı.

Devlet Ticaret Borsaları ve Piyasalar Komisyonundan (DKSBT) alınan verilere göre, Vitoşa kaşar peynirinin Bulgaristan’daki toptan satış fiyatı yıllık bazda 93 stotinki daha yüksek ve neredeyse 12 leva (11,95 BGN / kg) seviyesine ulaştı. Geçen haftanın sonunda inek peynirinin ortalama fiyatı geçen yılın aynı dönemine göre yarım leva (49 stotinki) daha yüksekti – kilo başına 7,17 levadan 7,66 levaya yükseldi. 125 gramlık tereyağı paketi fiyatı fazla yükselmedi – toptan fiyatı 1,94 levadan 2.03 levaya kadar arttı. Bunun ana nedeni, satılan miktarların büyük bir bölümünün çok daha ucuz olduğu büyük AB ülkelerinden ithal edilmesidir.

Yüzde 3 oranında yağ içeren süt, borsalardaki fiyat artışı litre başına 1,73 levadan 1,91 levaya yükseldiği için yıllık bazda 18 stotinka daha pahalı.

Bitmiş süt ürünlerinin değerini etkileyen çiğ süt fiyatları söz konusu olduğunda pazarımız ile AB ortalaması arasındaki farklar çok daha küçüktür. Bulgaristan’da ekim ayında satın alma fiyatı, AB’deki ciğ sütün ana 13 üreticisinin sattığı 70,77 levalık fiyata karşı 100 kg başına ortalama 66 leva idi.

Süt ve süt ürünleri fiyatlarının artmaya devam etmesi bekleniyor.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Kuzey Makedonya’da deprem meydana geldi

Sonraki Haber

İngiltere ile Yunanistan arasındaki “heykel” krizi bitmiyor