Bulgaristan’da süt AB’deki diğer 7 ülkeye göre daha pahalı

Bulgaristan’daki ticaret ağındaki taze sütün ortalama fiyatı 3,54 leva. Bu fiyat, Yunanistan, Romanya, Avusturya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti dahil olmak üzere 7 Avrupa ülkesine göre daha pahalıdır.

Bu durum karşısında devlet, LB Bulgaricum Şirketi’nin süt ürünleri satışından elde edilen cironun iki katı olduğunu bildirdi. Bir ay önce fiyatlar %30 oranında düşürülmüştü.

Devlet şirketinin yeni fiyatlarıyla süt ürünleri Merkezi Kooperatif Birliği’nin Sofya, Plovdiv (Filibe) ile Loveç (Lofça) şehirlerinde bulunan mağazalarına çoktan teslim edildi. Tüketiciler süt, peynir ve kaşar peyniri için daha az harcama yapmaktan mutlular. Kooperatif Birliği, fiyatların ülke ortalamasının altında olduğunu, ancak malların kalitesi pahasına olmadığını garanti eder.

bTV tarafından tüketici fiyat endeksi sepetinde yer alan ürünlerin fiyatlarını izleyen devlete ait foodprice.bg web sitesinden elde edilen bilgiler, taze sütün fiyatının son 2 haftada 3,55 levadan 3,54 levaya düşerek sadece 1 stotinka daha ucuzladığını gösteriyor.

Sütün son 14 gündür Bulgaristan’da en pahalı olduğu ortaya çıkıyor. Devletin internet sitesindeki verilere göre Almanya’da 1 leva daha ucuz, Hırvatistan’da ise bir litre taze süt en ucuza mal oluyor.

Kırcaalihaber

Read Previous

Osmani: Vize muafiyeti Kosova halkının kazanımıdır

Read Next

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik’ten Srebrenitsa ziyareti