Bulgaristan Ulusal Televizyonu’nun (BNT) Gün Başlıyor programına konuk olan Ulusal Aşı Danışma Konseyi Başkanı Prof. Dr. Krasimir Gigov, “Ülkemize teslim edilen koronavirüs (Covid-19) aşıların son kullanma tarihi gelecek ay sona erecek ve onları rafa kaldırılmak zorunda kalacağız” diye kaydetti.

Bilim insanı, Bulgaristan’a bugüne kadar 4,6 milyon doz aşı ithal edildiğini ve yaklaşık 1,8 milyon doz aşının kullanıldığını kaydederek, aşıların çöpe atılmaması için herkesi aşı kampanyasına katılmaya çağırdı.

Profesör, “Hasta sayısının azalması ve havanın güzel olması nedeniyle aşıya ilgi azaldı ama ne yaşandığını hatırlayalım” dedi. Ulusal Aşı Danışma Konseyi Başkanının ifadesine göre yaz, salgında yeni bir enfeksiyon dalgasının beklendiği eylülden önce bağışıklık oluşturmak ve aşı olmak için en iyi zamandır.

Aşı ile ilgili bilgilendirme kampanyası hakkında yorum yapan Prof. Krasimir Gigov, şu anda çok fazla bilgi olduğunu, ancak bu bilginin başta medya yayın organları olmak üzere aynı kanallardan yayıldığını ve dolayısıyla medya yayınlarını takip etmeyen pek çok kişiye ulaşmadığına dikkat çekti. Bilim insanının ifadesine göre içinde bulunduğumuz zor durumdan çıkış yolu, bilinçlendirme kampanyasına belirli topluluklar ve dini toplulukların doğal liderleri ve yetkililerini dahil etmektir.

Geçen hafta yeni kurulan Ulusal Aşı Danışma Konseyi, aşılama konusunda aile hekimleri, sağlık uzmanları ve Bulgar Ortodoks Kilisesi’nden destek isterken aşılamanın faydaları hakkında bilinçlendirme kampanyasının hızlandırılmasını da istedi.

Bulgaristan, aşılamada ilerleme açısından Avrupa Birliği ülkeleri sıralamasında son sırada yer alıyor. Bugüne kadar 820 975 kişi veya nüfusun %15’inden azı aşılama döngüsünü tamamladı. Sürü bağışıklığı eşiğine ulaşmak için insanların %70’inin aşı olması gerekiyor.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına sandığa gitme çağrısı

Sonraki Haber

Yunanistan’a kaçmaya çalışan FETÖ mensubu yakalandı