Bulgaristan Devlet Mülteciler Ajansi Başkanı Petya Parvanova, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) verdiği demeçte, “Göçmen akışında son aylarda bir artış var ancak göçmen kabul etmek için bize sağlanan kapasite dahilindedir. Şu anda normal modda çalışıyoruz” diye kaydetti.

Devlet Mülteciler Ajansi, Sofya, Banya, Pıstrogor ve Harmanli’de olmak üzere ülkemizdeki dört Sığınmacı Kabul Merkezinden sorumludur.

Pırvanova, “Ajansın sığınmacı kabul kapasitesi toplam 5 160 kişidir. Şu anda Sığınmacı Kabul Merkezleri toplam %32 oranında dolu veya 1628 sığınmacı yerleştirilmiş durumda, kapasitenin üçte biri kullanıldığında normal modda çalışıyoruz” diye belirtti.

Pırvanova’nın ifadesine göre, bu merkezlerin eşit oranda dolu olması arzu edilir. İhtiyaç halinde kapasitenin 6000 kişiye kadar artırılabileceğini ifade eden Devlet Mülteciler Ajansı Başkanı, hâlihazırda Sofya’daki merkezin yüzde 38, Harmanli’dekinin yüzde 28, Banya köyündekinin yüzde 50 ve Pıstrogor köyündekinin yüzde 23 oranında dolu olduğunu aktardı.  

Pırvanova, “2020’de kabul edilen sığınmacıların yalnız 0.7’sinde veya kabul edilen 3525 kişiden 25’inde Covid-19 tespit edildi. Bu yıl şimdiye kadar sadece 7 kişide Covid-19 vakası tespit edildi” diye belirtti.

Devlet Mülteciler Ajansı Başkanı, “Merkezlerimizde barındırılan sığınmacıların yaklaşık üçte biri Afgan’dır. Ağustos ayında uluslararası koruma için yapılan toplam 1 237 başvurunun yarısı Afganistan uyruklu kişiler tarafından yapılmıştır. Başta Suriye ve Afganistan’dan gelenler olmak üzere refakatsiz küçüklerin ve çocukların sayısında artış oldu” diye bildirdi.

Pırvanova, “Genel olarak ülkemiz, diğer ülkelere yolculuklarına devam etmek isteyen göçmenler için geçici bir duraktır” diye özetledi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Yunanistan, Bulgaristan’dan gelenlere ek bir Covid-19 testi yaptırma şartı getiriyor

Sonraki Haber

Kosova’da yeni tedbirler yürürlüğe girdi