Bulgaristan’da sendikalar, yeni yılda asgari ücretin yükseltilmesinde ısrar ediyor

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) ve Podkrepa Emek Konfederasyonu (KT) temsilcileri, bugün (11 Kasım) Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile yaptıkları görüşmede bir sonraki yıl için bütçe kanunu kabul edilerek asgari ücretin 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren 710 levadan 850 levaya yükseltilmesinde ısrar ettiler.

Günün erken saatlerinde iki sendika konfederasyonu üyeleri, önce Halk Meclisi önünde bir protesto eylemi yaparak, ardından ana bulvarlar ve caddelerde otomobil konvoyu yaparak başkent Sofya merkezinde trafiği saatlerce engellediler.  

Sendikacıların talep ettiği asgari ücret artışı miktarı, bugün daha önce sol parti temsilcilerinin Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi temsilcileriyle yaptığı toplantıda Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı’nın önerdiği artış miktarıyla aynıdır.

Toplantıda 2023 yılı bütçesi konusunu tartışan iki siyasi oluşum ortak bir karara varamadı. 10 Kasım’da Meclis Bütçe ve Maliye Komisyonu ilk okumada geçici kabinenin mevcut bütçe kanununu uygulama süresini üç ay uzatma önerisini kabul etti. O zamandan beri Meclisteki parti grupları kanun tasarısında birinci ve ikinci okuma arasında değişiklik yapmak için müzakere ediyorlar. Ancak şimdiye kadar belirli öneriler üzerinde bir fikir birliği yoktur.

Cumhurbaşkanı, sendika konfederasyonu temsilcileriyle görüşmesi sırasında, “Bütçe Kanunu, Meclis çoğunluğu ve hükümetin politikasını ifade eden mali bir plandır. Şu an öyle bir şey yoktur” dedi. Radev, “Siyasi partiler ve tüm milletvekilleri, 2023 için temel bir bütçe taslağı sunulmasını istedikleri konusunda ön anlaşmaya varırlarsa, geçici hükümet böyle bir bütçe taslağını sunacak” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı, partileri diyalogla çözüm bulmaya ve net bir uzun vadeli gelir politikası uygulayan düzenli bir hükümet kurmaya çağırdı.

Ulusal düzeyde temsil edilen iki sendikal örgüt, Meclis önünde yaklaşık bir saat süren bir protesto mitingi düzenledi. Ardından protestocular arabalarla ana caddeler ve bulvarlarda konvoy oluşturdular. Bu eylem, şehir merkezindeki trafiği sınırladı, toplu taşıma araçlarının trafiğini de zorlaştırdı.

KNSB Başkanı Plamen Dimitrov’un ifadesine göre, protestoya katılanlar bir uyarıcı gruptur. Sendika lideri, “Temsil ettiğimiz işçiler 2,5 milyon kişidir” diye dikkat çekti.  

Bu arada engelli vatandaşlar da Başbakanlık Konutu önünde protesto gösterisi düzenlediler. Protestocular, eczanelerde hayati önem taşıyan ilaçların bulunmamasından ve maluliyet maaşlarının ödenmesinde yaşanan gecikmelerden duydukları memnuniyetsizliği dile getirdiler.

Engelliler, ayrıca özürlü sağlık kurulu raporu (TELK) alma süresinin kısaltılmasını da talep ettiler. Onlar, bu belge ile engelli maaşı almak için başvurabiliyorlar.  

Read Previous

Madrid’deki Canada Real bölgesinde 4 bin 500 kişi iki yıldır elektriksiz yaşıyor

Read Next

Yunanistan’da emekli maaşı ve asgari ücrete zam