Bulgaristan’da seçime katılacak parti ve ittifakların oy pusula numaraları belli oldu

Bulgaristan Merkez Seçim Komisyonu (MSK), 2 Nisan’da yapılacak erken genel seçimlere katılacak parti ve ittifakların oy pusulasında yer alan numaralarını belirlemek için kura düzenledi.

Üyelerinin çoğunluğunu ülkedeki Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) 13 numaralı oy pusulası ile seçim yarışına katılacak. 48. Dönem Halk Meclisinde temsil edilen diğer parti ve ittifakların pusula numaraları şöyledir: yeni kurulan Değişime Devam (PP) – Demokratik Bulgaristan İttifakı- 12, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Yurttaşlar (GERB)-Birleşik Demokratik Güçler (SDS) İttifakı-2, Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı-1, Vızrajdane Partisi-3, Bulgaristan’ın Yükselisi Partisi-15.

Meclise girme şansı olan diğer parti ve ittifaklardan Böyle Bir Halk Var (İTN) Partisinin pusula numarası 4, eski İTN’li eski Meclis Başkanı İva Miteva ile milletvekili Lyubomir Karimanski’nin kurduğu El Ele İttifakı’nın 8, Sol Partiler İttifakı’nın ise 14’tür.

Seçime 21 parti ve ittifak katılacak. Oy pusulasında “Kimseyi desteklemiyorum” karesi de yer alıyor.

Seçmenler, parti veya ittifaktan başka oy verdikleri siyasi gücün milletvekili aday listesinde yer alan herhangi bir aday için tercihli oy kullanabilirler. Böylece listede arka sıralarda bulunan bir aday yeterince oy aldığı takdirde milletvekili seçilebilir. Tercihli oy kullanılmayan durumlarda kullanılan oy, liste başı adaya verilmiş kabul edilir.

Kırcaalihaber

Read Previous

K. Makedonya’da 2022 sonunda 9 bin 699 boş iş yeri olduğu açıklandı

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou ve Başbakan Miçotakis’e taziye mesajı gönderdi