Bulgaristan’da Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) Başkanı Sergey Tsvetarski, basına yaptığı açıklamada, “Nüfus ve konut sayımında sayım görevlisi olmaktan vazgeçenlerin oranı çok yüksek” diye bildirdi. Bunun nedeninin Kovid-19 salgını olduğunu belirtti.

Tsvetarski, “Sofya’da yaklaşık 600 sayım görevlisi yetersizliği yaşanıyor. Onların yaklaşık 1300 vatandaşın sayımını yapması gerekiyor” diye belirtti.

Sliven (İslimye) (%63,8) ve Kırcaali (%66,8) ilinde sayılan kişilerin oranı çok düşük.

Tsvetarski, ülkede NSİ’de görevli uzmanların vatandaşlara sayıma katılma konusunda yardımcı olduğu 20 destek merkezinin bulunduğunu hatırlattı.

Elektronik nüfus sayımından elde edilen benzersiz kodla ilgili olarak Tsvetarski, insanların sayım görevlilerini aramalarının gerekli olmadığını, kodu vermek için bir destek merkezine gitmelerinin de gerekli olmadığını açıkladı.

NSİ Demografi ve Sosyal İstatistikler Müdürü Magdalena Kostova, “4 Ekim itibariyle veriler 2 771 000 vatandaşın sayım görevlileri tarafından sayıldığını ve 2 404 000’in elektronik sayıma katıldığını, toplamda ise 5 176 000 kişinin sayıldığını gösteriyor, yani nüfusun %74.8’i sayıldı” diye bildirdi.

Kostova, “Nüfus sayımı Kuzeybatı Bulgaristan’da en iyi gidiyor” diye ekledi.

NSİ Başkanı, “Sofya, Varna, Plovdiv (Filibe) gibi büyük şehirlerde sayım görevlisi yetersizliği nedeniyle klasik yöntemle yapılan sayım çalışmalarının yürütülmesinde sorun var” diye kaydetti.

Plovdiv (Filibe) şehrinin “Stolipinovo” semtinde ilk önce nüfus sayımı çalışmaları engellendi, ancak polis ve arabulucuların müdahalesinden sonra halihazırda nüfus sayımı normal seyrinde devam ediyor.

Nüfus sayımına karşı kasıtlı ve aktif olarak hareket edenler ile sayım görevlilerine karşı saldırganlık davranışı gösterenler para cezasına çarptırılacak.

Tsvetarski, “Nüfus sayımından toplanan bilgiler kaliteli değilse, bundan tüm nüfus zarar görecek” diye ekledi. NSİ Başkanı, sayım süresi uzatılırsa verilerin eskimiş olabileceğini de sözlerine ekledi.

Kircaalihaber

Önceki Haber

K. Makedonya’da bir günde 3 bin 845 vatandaş aşı oldu

Sonraki Haber

Uluslararası Saraybosna Kitap Fuarı kapılarını kitapseverlere açtı