Ulusal İstatistik Enstitüsünün (NSİ) ilk verilerine göre, Kasım 2021’de mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretim endeksi Ekim 2021’e göre %1,4 arttı.

Geçen yılın kasım ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi 2020 yılının aynı ayına göre %13,2 arttı.

Madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %8,2,  imalat sanayi üretimi %0,7 oranında artarken elektrik, ısı enerjisi ve gaz üretimi ve dağıtımında %2,6 düşüş kaydedildi.

İmalat sanayi üretim sektöründe önemli bir büyüme gözlemlendi: başka yerde sınıflandırılmamış ürünlerin imalatı-%31,1, otomobil, römork ve yarı römork imalatı – %16,5, içecek üretimi – %5,2, diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı – %5.

Makine ve teçhizat tamiri ve montajında ​​%17,4, giyim eşyası hariç tekstil ve tekstil ürünleri imalatında %9,4, bilgisayar ve iletişim ekipmanları, elektronik ve optik ürünleri imalatında %3,5, otomobil hariç taşıt araçları imalatında %3.4 oranında daha önemli bir düşüş kaydedildi.

Takvim etkisinden arındırılmış verilere göre yıllık bazda endüstriyel üretimde artış, elektrik, ısı enerjisi ve gaz üretimi ve dağıtımında %48, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe %42,3 ve imalat sanayi üretiminde %5,5 oranında kaydedildi.   

İmalat sanayiinde bir önceki yılın aynı ayına göre önemli bir büyüme gözlemlendi: başka yerde sınıflandırılmamış ürünlerin imalatı – %62,7, bilgisayar ve iletişim ekipmanları, elektronik ve optik ürünleri imalatı – %50,6, matbaacılık faaliyeti ve kayıtlı medyanın basımı ve çoğaltılması – %22.4, giyim eşyası hariç tekstil ve tekstil ürünleri imalatı – %16.9.

En büyük düşüş, %28,1 ile otomobil, römork ve yarı römork imalatında, %23,6 ile içecek imalatında, %16,8 ile makine ve teçhizat tamiri ve montajında ​​kaydedildi.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Kovaçevski, SDSM’nin bakan adaylarını açıkladı

Sonraki Haber

Yücel torunu Eriş’in “YÜCELCİLER; Yugoslavya’da Gizli Türk Teşkilatı” başlıklı kitabı yayınlandı