NOVA TV’ye konuşan Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanı Akademisyen Nikolay Denkov, “Okul ve anaokullarına salgın ile başa çıkmak için 15.4 milyon leva mali kaynak sağlanacak. Mali kaynak sağlanmasına ilişkin taslak karar, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı” diye bildirdi.

Bu miktarın 8 milyon levası güncellenen 2021 yılı devlet bütçesinde öngörülüyor. Kalan 7,4 milyon leva ise Eğitim ve Bilim Bakanlığının bu yılki harcamalarının yeniden yapılandırılmasıyla sağlandı.

Fonlar okulları, anaokullarını, kişisel gelişim destek merkezlerini ve özel eğitim destek merkezlerini desteklemek için kullanılacak. Kaynaklar, dezenfektanlar, maskeler, testler, termometreler, hava temizleyiciler ve Bölge Sağlık Müfettişliği (RZİ) tarafından tam olarak sağlanamaması durumunda öğretmenler tarafından SARS-CoV-2’nin tespitine yönelik test kitleri de dahil olmak üzere diğer anti-salgın önlemlerin gözetilmesi için sağlanacak.

Finansmanın ana kısmı 13.691.607 leva olup çoğu okul, anaokulu ve kişisel gelişim ve özel eğitim destek merkezinin bir belediyeye ait olduğundan dolayı belediye bütçelerine aktarılıyor.

Birkaç bakanlığa kendi yetkileri altındaki devlet okulları için bu hedefe yönelik finansman sağlanıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığına 52 466 leva, Kültür Bakanlığına 158 772 leva, Eğitim ve Bilim Bakanlığına ise 1 497 155 leva ek kaynak tahsis ediliyor.  

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Yunanistan’da günlük Kovid-19 vaka sayısı en yüksek seviyeye ulaştı

Sonraki Haber

Milanovic’ten Bosna’da savaş ihtimali yorumu: Yiyecek ekmekleri yok