Bulgaristan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kostadin Angelov, Ulusal Koronavirüs (Covid-19) Kriz Masasının bugünkü basın toplantısında yaptığı açıklamada ülkemizde Covid-19’un yayılmasına karşı alınan önlemlerin sıkılaştırılacağını bildirdi.

Pazartesi gününden /22 Mart 2021/ itibaren restoranlar, fitness salonları, alışveriş merkezleri ve 300 metrekareyi aşan büyük gıda dışı mağazalar kapalı olacak. Halka açık kapalı alan etkinlikleri ve toplu açık hava etkinlikleri de yasaklanıyor. Ayrıca kumarhaneler, dans salonları, tiyatrolar, sinemalar ve diğer kültürel etkinlik yerleri de kapatılıyor. Üniversiteler, anaokulları ve kreşler de kapatılıyor.

Öğrenciler ayrıca tamamen elektronik ortamda uzaktan eğitime geçecekler.

Marketler, ödeme ve iletişim hizmeti sağlayıcıları ve evcil hayvan dükkanları dışında AVM tipi ticaret merkezlerinin faaliyetleri de askıya alınıyor. Seminerler, kongreler, sergiler ve diğer aynı türde etkinlikler de durduruluyor.

Grup halindeki turistik geziler de yasaklanıyor. Önlemler 10 gün süreyle geçerli olacak.

Sağlık Bakanının yeni tedbirlerle ilgili emirnameyi bugün yayınlaması bekleniyor.

Prof. Dr. Kostadin Angelov, sağlık yetkililerinin ülkemizde Covid-19 salgınına karşı daha sert tedbirler alınması kararını da savundu.

Bakan, “Ülkede son 2-3 haftada vaka sayısı ve hastanede yatan hasta sayısı artmaya devam ediyor. Tüm bunlar, 22 Mart 2021 itibaren uygulamaya konulacak ve 10 gün sürecek olan ülke genelinde kısıtlayıcı önlemler almaya bizi zorluyor” diye vurguladı. Prof. Dr. Angelov, siyasetçileri seçim kampanyası bağlamında sorumlu olmaya ve her birinin Bulgaristan vatandaşlarının sağlığını düşünmeye ve korumaya çağırdı. Bakan, siyasilere şöyle seslendi: “Covid-19 ile ilgili çözümün bir parçası olamıyorsanız, sorunun parçası da olmayın”.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Türkiye Ümit Milli Futbol Takımı’nın Hırvatistan ve Sırbistan maçları aday kadrosu açıklandı

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çanakkale, kahraman ecdadımızın yazdığı şanlı bir destandır