Bulgaristan’ın Sağlık Bakanlığının web sitesinede yayınlanan Sağlık Bakanı Kiril Ananiev’in restoranlara ve eğlence mekanlarının işletilmesine yönelik talimatlarına göre, kapalı bölümlerin 1 Haziran’dan itibaren açılmasına izin verilen restoran ve kafelerde müşteriler için koruyucu maskeler zorunlu olmayacaktır.

Restoranlarda çalışan personel için koruyucu ekipman – maskeler, kasklar ve eldivenler kullanılması zorunludur. Masalar, aralarında en az 1,5 metre mesafe olacak şekilde yerleştirilmelidir.

Bir masada en fazla dört kişi veya aile üyesi oturabilir.
Mekanlar, müşterilerin 1,5 metreden az olmayan bir mesafede tek yönlü hareket etmesini sağlamalıdır ve girişlerde el dezenfektanı (jel veya mendil) olmalıdır. Talimatlarda diskoların, piyano barlarının ve gece kulüplerinin kapalı kaldığı açıkça belirtiliyor.

Otellerdeki restoranlara ve diğer konaklama mekanlarına yönelik öneriler, müşterilere servis hizmeti ve menüden yiyecek seçimi ve içecek için kullanılan otomat makinelerinin kullanımının en aza indirilmesidir.

Büfeden yemek alırken şeffaf bir bölücü konulması ve yemeklerin personel tarafından servis edilmesi tavsiye edilir. Self servis açık büfe çalıştırılmasına da izin verilir, ancak bu durumda konuklar arasında mesafe korunmalı ve kişisel koruyucu ekipman kullanılmalıdır.

Klimaların kullanılması önerilmez ve bu kaçınılmazsa, filtrelerin düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekir.
Sinema ve tiyatroların açılmasına yönelik gereksinimlerde olduğu gibi, burada da tesislerin düzenli olarak mekanik havalandırma yapılması veya havalandırılması gerektiği belirtilmektedir.

Bir oteli ziyaret ederken, aile üyesi olmadıkları sürece resepsiyonda aynı anda en fazla iki konuk kayıt yaptırabilir.

Burada da 1,5 metrelik bir mesafe korunmalı ve görünür bir yerde koronavirüsten korunma hakkında bilgi ve el dezenfektanı, yüzeyler için dezenfektan ve kapaklı bir çöp kutusu bulunmalıdır.
Ziyaretçiler için bölücülerin kullanılması ve resepsiyonda en az 1 m yüksekliğinde şeffaf bir bölücü olması da önerilir.

Konukların resepsiyonda kalmaları asgari düzeyde tutulmalıdır ve nakit olarak değil banka kartıyla ödeme yapılması önerilir.
Çalışanlar yüz maskesi, gözlük veya kask takmalı, tek kullanımlık eldivenler giymeli ve koruyucu önlükler kullanmaları da tavsiye edilir.

Resepsiyon ve asansörler, tuvaletler gibi ortak alanların yanı sıra temas yüzeyleri de her saat dezenfekte edilmelidir.

Lobi alanlarına yönelik gereksinim, masaların 1,5 metre mesafeye yerleştirilmesi ve personelin konukların kalabalık oluşturmasına izin vermemesi yönündedir. Konukların gruplandırılmasına da izin verilmiyor.

Talimatlarda asansörlerin asgari sayıda kişi tarafından kullanılması yönünde bir kısıtlama olması gerektiği belirtilmektedir.

 

 

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Bosnalı gençler, TİKA desteğiyle siperli maske üretiyor

Sonraki Haber

Kosova’da çıkan “TÜRKÇEM” dergisinin 234. sayısı çıktı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 + 12 =