Bugün gece yarısından itibaren Bulgaristan’da resmi nufüs sayımı başladı ve 3 Ekim’e kadar devam edecek. Nüfus sayımının ilk 10 gününde isteyen herkes elektronik portal üzerinden sayıma katılabilecek. On gün sonra, 17 Eylül’den itibaren klasik sayım usulüne göre Bulgaristan genelinde 27 bin sayım görevlisi haneleri gezerek nufus sayımı yapacak.

Sayımın ikinci etabı 18 Eylül’den 3 Ekim’e kadar devam edecek. Bu amaçla sayım görevlilerinin haneleri gezeceği saat 08:00 – 20:00 arası için özel sağlık protokolü düzenlenecek.

Vatandaşların cevaplaması gereken 70 soru var. Fakat Ulusal İstatistik Kurumu (NSİ) görevlileri, soruların hızlı ve kolay cevaplanabildiğini belirterek elektronik sayıma aktif katılım bekledikleri umudunu dile getirdiler.

10 yıl önce Bulgaristan’da düzenlenen son nüfus sayımında halkın yüzde 42’sinin sayıma elektronik olarak katıldığı görülüyor.

Ulusal İstatistik Kurumu (NSİ) Başkan Yardımcısı Diana Yançeva, Bulgaristan vatandaşı olsun veya olmasın, ülke topraklarında ikamet eden herkesin sayıma tabi tutulduğunu belirtti. Aynı şekilde Sığınmacılar ve mülteciler yasası gereğince sığınma talebinde bulunanlar ve bu yasa gereğince sığınmacı veya mülteci statüsüne sahip kişiler de sayıma tabi tutuluyor.

7 Eylül tarihinden itibaren yurt dışında bulunan Bulgaristan vatandaşlarının sayımı ile ilgili olarak sadece geçici olaraki, yani bir yıldan az bir süre yurtdışında bulunanların sayıma tabi olacağı açıklandı. Devamlı olarak yurtdışında ikamet edenler yaşadıkları ülkelerde sayılacak.

Nüfus dışında, sayım istatistiğinde bütün evler ve daireler de yer alacağak.

Bulgaristan’da nüfus sayımı tarihçesi

1880 yılında Prens I. Aleksandır Batenberg’in çıkarttığı Kararname ile ilk görevinin nufus sayımı organize edip düzenlemek olduğu Maliye Bakanlığı’na bağlı İstatistik Bölümü kuruldu.

Böylece 1 Ocak 1881 yılında Bulgaristan Prensliği’nde ilk nüfus sayımı gerçekleşti. Genç devlette ozaman toplam nüfus sadece 2 007 917 kişi. Her hanede ise ortalama 6 kişi yaşıyor.

Bulgarisran Prensliği ve Doğu Rumeli’nin Birleşmesi’nden sonra, 1887 yılında ülke nüfusu artık 3 154 375 kişi. Toplam hane sayısı ise 556 400. Bu dönemde nüfusun sadece yüzde 10’nunda okuryazarlık var.

2011 yılında Bulgaristan’da AB üyesi olarak ilk nufus sayımı gerçekleşti. İlk defa elektronik sayım da 10 yıl önce 2011’de yapıldı.

2011 yılı sayımına göre, ülke nufusu 7 364 570 kişi. Nufusun yüzde 42’si elektronik portal üzerinde sayıma katıldı. Hanelerde ortalama kişi sayısı sadece 2.4. 2011 sayımında Bulgaristan’da en fazla bir kişilik hanelerin olduğu (toplam nufusun üçte biri) görüldü.

Ülke nüfusun kaç kişi olduğu, kimler olduğu, nasıl yaşadığına dair detayli bilgiler bugün başlayan ve 3 Ekim’e kadar devam edecek nüfus sayımın ardından belli olacak.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Türkiye ve Sırbistan bayraklarını yerde bırakmadı

Sonraki Haber

Sırp raket Djokovic, ABD Açık’ta çeyrek finale yükseldi