Bulgaristan’da PP-DB İttifakı, yeni bir GERB hükümetini desteklemeyecek

Bulgaristan’da Değişime Devam (PP) – Demokratik Bulgaristan (PP-DB) İttifakı’nın bugün düzenlediği basın toplantısında konuşan Eski Maliye Bakanı ve PP Partisi Eşbaşkanı Asen Vasilev, ittifakın Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB)-Birleşik Demokratik Güçler (SDS) İttifakı’nın yetkisiyle veya ortaklığında kurulan bir hükümette yer alamayacağını duyurdu.

Eski Başbakan ve GERB Partisi Genel Başkanı Boyko Borisov, dün (6 Nisan) düzenlediği basın toplantısında partilerin ödeyeceği bedel ne olursa olsun, yeni parlamentonun düzenli bir kabine oluşturması gerektiğini söyledi. GERB lideri aksi takdirde yeni erken seçimlerin yapılacağı konusunda uyardı ve hatta yeni devlet bütçesinin kabul edilmesini engellemekle tehdit etti.

PP-DB İttifakı temsilcileri, siyasi krizden bir çıkış yolu bulmak için parlamentodaki diğer siyasi güçlerle müzakerelere hazır olduklarını söylediler. Eski Başbakan ve PP Eş Başkanı Kiril Petkov, “Bütçe, siyasi oluşumlar arasındaki görüşmelerin rehinesi olmamalıdır. Ne hastaneler, ne işletmeler, ne de genç aileler daha fazla bekleyemez ve ilk günden itibaren bütçe konusunda çalışmalar başlatılmalıdır” diye altını çizdi. Yeni ittifakın masaya yatıracağı diğer konuların tarım ve gıda fiyatları, Schengen ve Avro Bölgesi’ne katılım olduğu anlaşıldı.

Petkov, “GERB ilk yetkiyle bir hükümet kuramazsa, bizler sorumluluğu üstlenip koalisyonumuz adına bir hükümet önereceğiz” diye kanaat getirdi.

DB Birliği İttifakı Eşbaşkanı Atanas  Atanasov, yeni ittifakın Boyko Borisov’un emri altındaki bir kabineyi desteklemek şöyle dursun, onun rehabilite edilmesine yardımcı olamayacağını belirtti.

DB Birliği İttifakı Eşbaşkanı Hristvo İvanov, PP-DB İttifakı’nın pazar günü yapılan seçimlerde tam potansiyelini ortaya koyamadığını itiraf etti. Onun ifadesine göre, Bulgaristan’ın bir hükümete ihtiyacı var, ancak herhangi bir hükümete değil, çalışan bir hükümete ihtiyacı var.

Kırcaalihaber

Read Previous

TMV’nin Bosna Hersek’teki okulunda eğitim gören Halilovic, piyano tutkusunu anlattı

Read Next

Cumhurbaşkanı Thaçi Ve Uçk Komutanları Neden Yargılanıyor?