Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, üniversitelerde pedagoji okuyan öğrencilere üçüncü bir burs verileceğini açıkladı.

Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, bakanlıkta düzenlenen 2019 yılında mesleki alanların ve üniversitelerin reyting sıralaması sonuçlarının tanıtıldığı basın toplantısında “Pedagoji ve Pedagoji Bilimleri” uzmanlık alanında eğitim gören ve öğretmen olarak mezun olan üniversite öğrencilerine üçüncü bir burs verileceğini açıkladı. Bu burs, gerek üniversiteye kayıt oldukları sırada, gerekse yükseköğrenim gördükleri sırada yüksek puanlı öğrencilere verilecek.

Amaç, eğitim uzmanlarının seviyesini yükseltmektir.

Vılçev, yüksek eğitim kurumlarına kabul edilecek toplam öğrenci kontenjanının 6000-7000 öğrenci azaltılması öngörüldüğünü bildirdi.

Bakan’ın ifadesine göre, yurtdışında eğitim almayı seçen lise mezunlarının sayısı azalmaktadır. Geçen yıl bu amaçla lise mezuniyetini tasdikleyen 3 500 belge alındı. Bu sayı, bu tür belgelerin yüzde 7’sini oluşturur.

Vılçev, 2020 Yüksek Eğitimi Geliştirme Stratejisi’ne de değindi. Bakan, stratejideki yeni şeyin, optimizasyon politikası olmayacağını ve Avrupa üniversitelerinin ağlarıyla daha fazla bağlantılı olması için Bulgar üniversitelerinin geliştirilmesine yönelik olacağını kaydetti.

Ortak müfredatlar, ortak diplomalar, paylaşılan hocalar, kaynaklar ve imkanların yanı sıra paylaşılan programlar da öngörülmektedir.

Bakan, ”Fonlar, yükseköğretim kurumlarının belirli politikalarına harcanacak- ülkedeki yükseköğretim kurumları arasında bağlantı kurulması, genç öğretmenlere yatırım yapılması, pedagoji eğitimine yönelik ulusal program uygulanması” diye izah etti.

 

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Avrupa’nın ilk çevre dostu olan Cambridge Camisi açıldı

Sonraki Haber

Bulgaristan’da öğretmen maaşları ortalama % 18 zamlanacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen + fourteen =