‘Bulgaristan’da özel sektör yılda ortalama 10 bin kişilik yeni istihdam yaratmaktadır’

Bulgaristan Ekonomi Bakan Yardımcısı Aleksandır Manolev, Sofya’da INTERPRED Dünya Ticaret Merkezinde düzenlenen HR Endustry 2019 Fuarının açılışında yaptığı konuşmada, “Son on yılda Bulgaristan’da özel sektör bir yılda ortalama yaklaşık 10 000 kişilik yeni istihdam yaratmaktadır” diye bildirdi. 

Bakan Yardımcısı, “Ekonomik büyümeyi sağlamanın tek sürdürülebilir yolu, personel eğitimine ve gelişimine tutarlı bir şekilde yatırım yapmaktır ve en önemli faktörler arasında ikili eğitim modelinin giderek yaygınlaştırılmasıdır” diye vurguladı. Manolev, Ekonomi Bakanlığı’nın bu yönde Eğitim ve Bilim Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Bakanlığı ile tamamen eşgüdüm içinde çalıştığını izah etti.

Bakan Yardımcısı, “İşveren ve öğrenci arasında bir iş sözleşmesi modeli geliştirdik ve ikili eğitim gerçekleştirmek için şartlara uyan işletmelerin, elektronik ortamda kayıt altına alınması için gerekli çalışmalar devam etmektedir” diye ifade etti. Manolev’in ifadesine göre müfredatın yeterli bir şekilde planlanabilmesi için Ekonomi Bakanlığı’nda görevli uzmanların geliştirdiği ve her bölgedeki iş dünyasının ihtiyaçlarını gösteren meslek haritası da çok önemlidir.

Manolev, ”Eleman yetersizliği konusu, iş dünyası ile tartıştığımız kilit konular arasında yer alıyor, ancak çoğu zaman sorunlara odaklanıyoruz. İnsan kaynaklarını geliştirme uzmanlarına yönelik fuar sırasında ayrıca fırsatlara da odaklanacağınızı umuyorum” diye vurguladı. Manolev’in ifadesine göre günümüzde işverenin çalışanlarını motive etme ve elde tutma yeteneği, bazı şirketlerin sürdürülebilir büyümesinin ve diğerlerinin kaydettiği düşüşün ana nedenleri arasındadır.

HR Endustry Fuarı, insan kaynakları alanında hizmet veren şirketlerin katıldığı bir fuarıdır. Bu yıl 50’den fazla katılımcı yer aldı ve fuarın kayıtlı katılımcılar ise 940’ı geçti. Program kapsamında gün boyunca süren 30’dan fazla seminer düzenlendi.

 

Kaynak: Kircaalihaber.com

Read Previous

Balkanların bitmeyen İvo Andriç kavgası

Read Next

FSK Türkiye’deki tatbikata katılıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *