‘Bulgaristan’da otoyollar, ölüm yollarına dönüşüyor’

Bulgaristan’ın NOVA TV kanalının Merhaba Bulgaristan programına konuk olan Karayolu Güvenliği Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü eski Trafik Dairesi Başkanı Bogdan Milçev, “Otoyolları yıllar önce icat edildi ve hedefleri insanların hızlı ve güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamaktı. Ne yazık ki, Bulgaristan’daki otoyollar, onlara yatırım yaptığımız milyarlara rağmen ölüm yollarına dönüşüyor” diye yorum yaptı. 

Milçev,” Bunun sebepleri birkaç tanedir. Bir yandan bu kazaları analiz etmek gerekiyor. Bulgaristan, AB’de trafik kaza kara noktaları veya kaza tehlikesine işaret eden tabelaların bulunmadığı tek ülkedir” diye kaydetti.

Milçev’in ifadelerine göre, feci trafik kazalarının analizi, nasıl bir problem olduğunu gösterecek. Ancak feci trafik kazalarının analiz edileceği düzenlemeler 10 yıldan fazla süredir yapılmamıştır.

Milçev,”Başbakan’a 2007 yılından bu yana İçişleri Bakanı ve Ulaştırma Bakanı’nın bu analizleri yapabilmek için çıkarması gerektiği bu iki yönetmeliği hala çıkartmadıklarını bildirdik. Bakanların cevabı, bilgi alışverişinde bulundukları ve analiz ettikleri yönünde oldu” diye kaydetti.

Milçev, kontrol yöntemini değiştirmenin de eşit derecede önemli olduğunu söyledi.

Eski Trafik Dairesi Başkanı” Bu doğrultuda başarılı olan ülkeler, insanın doğuştan hata yapmaya meyilli olup isteyerek veya istemeyerek hatalar yaptığı felsefesini kabul etmiştir. Kasıtlı bir hata yaptığında devlet bir insanın daha az kasıtlı hatalar yapacak şekilde hareket etmelidir” dedi.

Milçev’in ifadelerine göre, şu anda yol kontrolü statik, oysa dinamik olmalıdır.

Milçev,”Dinamik olması için polis araçların da yol kontrolüne iştirak etmesi lazım” dedi.

Kircaalihaber.com

Read Previous

Srebrenitsa soykırımının 35 kurbanı daha defnedilecek

Read Next

Diyarbakır’dan 50 öğrenci Bosna Hersek’e uğurlandı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *