Bulgaristan’da orman alanları, son 10 yılda 1 500 000 dekarı aşkın arttı

Bulgaristan Orman İcra Ajansı raporuna göre ülkede orman alanları sürekli inceleniyor, envanteri yapılıyor ve tasvir ediliyor. Son on yılda orman alanları 1 500 000 dekarın üzerinde arttı. Orman alanları, ağaçlandırma, yeniden ağaçlandırma çalışmaları ve ağaçların doğal olarak büyümesi sonucunda arttı. 

Orman alanlarının artması, son 4 yılda oldukça sabit olan elde edilen kerestenin hacminin artması için ön koşuldur. İstatistiklere göre, verim 8 milyon metre küp civarında sabit bir hacimde olup halkın yakacak odun ihtiyacını gideriyor ve ülkede ahşap işleme endüstrisi için hammadde sağlıyor. Bu, yıllık bazda kereste hacminin 14 milyon metre küp artışından oldukça daha azdır.

Orman İcra Ajansı uzmanları, orman konusunun kamuoyunda tartışılmasını takdirle karşıladılar ve bazılarına katılacakları söylediler. Ülkenin bazı yerlerinde kaçak avlanma yapılmakta ve bu sebepten dolayı kaçak ağaç kesimi ile mücadele ve orman alanlarının korunması, kurumun faaliyetlerinin temel önceliğidir.

Yalnızca 2018 yılının ilk altı ayında ajansta ve devlet kuruluşlarında çalışan görevliler tarafından depolama, ahşap işleme ve ticaret yerleri, kereste elde edilen yerler, motorlu taşıt araçları, avcılar ve balıkçılara yönelik 172 800’e yakın denetim gerçekleştirildi. Denetimler sonucunda 5373 ceza kararı alındı ve Orman Kanunu ihlal edilerek elde edilen 6953 metreküp kereste bulundu.

Orman İcra Ajansı, kaçak ağaç kesimi ve kaçak avlanma için daha sert cezalar uygulanmasına yönelik Ceza Kanunu’nda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısı sundu.

Kircaalihaber.com

Read Previous

Medeniyetler diyarı Karadağ ziyaretçilerini bekliyor

Read Next

Kosova’nın Sırbistanla ilgili diyalog raporu meclise gönderildi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *