Bulgaristan Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) Demografi ve Sosyal İstatistikler Müdürü Magdalena Kostova, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na verdiği demeçte, “Ülkede toplam ölüm oranı daha Haziran sonundan itibaren bir önceki yıla göre artmaya başladı. O zamandan beri istikrarlı bir şekilde yükseliyor, birkaç haftadan beri ise, 40. haftadan bu yana genel ölüm oranında keskin bir artış oldu” diye bildirdi.

Kostova, “46. haftada ülkede 3 800 ölüm vakasına ulaşıldı, bu, son beş yıldır görülmemiş bir sayı” diye izah etti. Demografi ve Sosyal İstatistikler Müdürü, “Katsayılar, olayları ölçmenin mutlak sayılardan daha iyi bir yolu. Söz konusu 46. haftada bu oran 1000 kişide 30 idi, yani 1000 kişide 30 ölüm oldu. Bir karşılaştırma yapacak olursak, 2019 için toplam ölüm oranı 1000 kişide 15,5 idi” diye belirtti.

Kostova, “Yılsonuna kadar sayının artması bekleniyor. 2020 yılı için tahminlerimiz ülkede 120 000 ile 125 000 arasında ölüm olacağı yönünde. Geçen yıl bu sayı 108 000 idi” dedi ve NSI’nin hala ölüm nedenleri hakkında özet verilere sahip olmadığını ekledi. Demografi ve Sosyal İstatistikler Müdürü, “Raporlama süreci karmaşık ve arkaik, şu anda oldukça meşgul olan bölge sağlık müfettişlikleri tarafından verilen ölüm bildirimlerinin kağıt kodlamasından geçmekte, bu nedenle veriler ancak önümüzdeki yıl netleşecek. O zaman bu insanların yıl içinde tam olarak neden öldüğüne dair bir analiz yapmak mümkün olacak” diye belirtti.

Kostova, “Son on yılda ölümlerin sayısı yılda 105 000 ile 108 000 arasında değişti. Bulgaristan’da ölüm oranı yüksek. Bunun nedenleri arasında yaşlanan nüfus oranında artış, düşük doğum oranı, ülke nüfusunun yaş yapısını daha da bozan göç bulunuyor” diye kaydetti.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Priştine’de Devlet otobüsleri ücretsiz olacak

Sonraki Haber

Kosova’da okulların yarı yıl döneminin erken bitmesi planlanıyor