Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, basına yaptığı açıklamada, “Öğrenciler için geziler artık bir hafta süreyle sınırlandırıldı ve okulların onları eğitim öğretim yılının sonunda düzenlemesini tavsiye ederiz. Bu salgın durumunda büyük ihtimal önümüzdeki yılın ilkbaharında durum daha iyi olacak, ancak şu anda okul gezilerini yasaklamak için hiçbir nedenimiz yok” diye kaydetti.

Vılçev, “Okulların okul yılının başında geziye çıkmasını tavsiye etmiyorum, ama bir geziye çıkılacaksa tüm önlemlere uyulmalı. Öğrenciler ve öğretmenler otobüslerde, kapalı alanlarda maske takmalı ve gezilerde uygulanacak genel rejim okuldakinden çok daha katı olacak” diye izah etti.

Bakan, okullarda öğrencilerin sınıfta geçirdikleri zamanın yüzde 90’ının genel rejimden daha liberal bir rejim olan maske takmayabileceğini söyledi.
Vılçev, “Son yıllarda bazı okulların okul süresinin altıda-yedide biri olan 3-4-5 hafta okul gezilerine gittiğini fark ettik. Gezileri bir hafta süreyle sınırladık ve okul gezi planı yönetmeliğinde birinci, ikinci ve üçüncü sınıflar için gezilerin, okul yılının sonunda 1 ile 7-8 Haziran tarihlerini kapsayan Yaratıcı Aktiviteler Haftası’nda yapılabileceği belirtildi” diye izah etti.

Bakan, okulların bu haftayı başka bir zamanda da düzenlemeye karar verebileceğini ve artık gezilere çıkmaktan dolayı okul zamanı kaybı olmayacağını söyledi.

Vılçev, “Daha önce ebeveynin takdirine bağlı olarak 10 gün mazeret izni, bu günleri grip tatilinde geçen iki hafta ile topladığımızda dört hafta oluyor, geziler için daha dört hafta -sekiz hafta oluyor ve birkaç gün de sel felaketi yaşandığında çocuklar, okul zamanının dörtte birini tatilde geçiriyordu” diye konuştu. Bakan, artık şimdiye kadarki gibi okul zamanı kaybının olmayacağını, çünkü grip tatillerinin olmayacağını ve böyle bir durumda öğrencilerin elektronik ortamda eğitim göreceklerini söyledi.

Vılçev, okul gezileri konusunu Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) tarafından düzenlenen sosyal diyalog ve okul öncesi ve okul eğitimi sisteminde toplu pazarlık konulu toplantı öncesi yorumladı.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Kosova, İsrail’deki ilk temsilcisini atadı

Sonraki Haber

Depresyon Kovid-19 salgını döneminde üç kat arttı