Bulgaristan’da hükümet, bu yılın Ocak ve Nisan ayları arasındaki dönem için 1 370 öğretmen ve 946 eğitim öğretim dışı personele tazminat ödenmesi için 12 381 560 leva ek kaynak tahsis edilmesini onayladı.

Finansman kaynakları, Ulusal Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kurumlarındaki Personelin İç Yapısını Optimize Etme Programı kapsamında yürütülen faaliyetler için sağlanmaktadır.

Tazminatlar, personel sayısındaki azalma, iş sözleşmesinin feshi veya eğitim kurumlarının kapatılması veya dönüştürülmesi yoluyla okulların yeniden yapılandırılması gibi çeşitli gerekçelerle görevden alınan öğretmenler ve yardımcı personele ödenecek.

Bundan başka Troyan, Tsar Kaloyan (Torlak), Smyadovo ve Sviştov (Ziştovi) olmak üzere dört belediyeye toplam 203 222 leva ödenek tahsis edilecek. Bu kaynakların dört yaşındaki çocukların zorunlu okul öncesi eğitime dahil edilmesinin masraflarını karşılaması amaçlanıyor.

Şimdiye kadar hükümet, dört yaşındaki çocuklar için zorunlu okul öncesi eğitimin başlatılması için koşullar yaratan 52 belediye için finansman sağlanmasını onayladı.

Erken çocukluk döneminde eğitim ve sosyalleşme sağlamak, çocuklarda temel yetkinliklerin gelişimi için esastır.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına itilen 26 sığınmacı kurtarıldı

Sonraki Haber

Türkiye, FIBA Erkekler Olimpiyat Elemeleri yarı finalinde Yunanistan’la karşılaşacak