Bulgaristan’da her 10 yılda bir yapılan nüfus sayımı 7 Eylül’de başlıyor ve 3 Ekim’de sona erecek.

BTV’ye konuşan Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) Başkanı Sergey Tsvetarski, “İlk aşamada (7 – 17 Eylül) hane halkı üyeleri, nüfus sayım anketini online olarak doldurabilecekler. Bu, hane halkında ikamet eden bir kişi mi yoksa birkaç kişi mi olduğuna bağlı olarak 10 ile 20 dakika sürer” dedi.

Nüfustan başka konut sayımı da yapılacak. Anket formunda sorular nüfus ile ilgili 33 ve konut ile ilgili yaklaşık 15’tir. Elektronik nüfus sayımında sayım görevlilerinin evleri ziyaret ettiklerinde isteyecekleri benzersiz bir kod oluşur. Bir sayım memuru tarafından hane halkı, bina ve meskenlerin ziyaret edilmesiyle yapılan nüfus sayımı 18 Eylül 2021’de 08.00 ile 3 Ekim 2021’de 20.00 saatleri arasında yapılacak. Nüfus sayımı, anti-salgın önlemlerine uygun olarak yapılacak.

NSİ, Bulgaristan vatandaşlarının %60’ından fazlasının elektronik nüfus sayımına katılmalarını bekliyor.

Tsvetarski, “Nüfus sayımına herkesin katılımı önemli, çünkü bizim iyi politikalara ve iyi çözümlere ihtiyacımız var ve bunlar nüfus sayımının yıllar sonrası için sağlayacağı kaliteli bilgilere bağlı. Bir ay içinde on yıl kullanılacak veriler elde edilecek” diye izah etti.

Kaynak: Kırcaalihaber

Önceki Haber

K. Makedonya’da bir günde 14 bin 554 vatandaş aşı oldu

Sonraki Haber

Türkiye-Kuzey Makedonya 16 yaş altı milli takımları 0-0 berabere kaldı