Bulgaristan Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) Demografi ve Sosyal İstatistikler Müdürü Magdalena Kostova, “Nüfus sayımı 7 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasında yapılacak. İlk önce elektronik nüfus sayımı yapılacak, ardından sayım görevlilerinin vatandaşları evlerinde ziyaret etmesiyle klasik yöntemle sayım yapılacak” diye bildirdi.

Kostova, “7 – 17 Eylül tarihleri arasında elektronik nüfus sayımı, 18 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasında ise sayım görevlilerinin evleri ziyaret etmesiyle sayım yapılacak. Böylelikle Avrupa Birliği’nin (AB) yönetmeliğinin nüfus sayımının 2021 yılında gerçekleşmesi gerekliliğini diğer AB ülkeleri gibi yerine getirmiş olacağız” diye kaydetti ve koronavirüs (Covid-19) hastalığının insidansının yılın o döneminde aşılananların sayısının daha yüksek olacağından dolayı daha düşük olacağını umduğunu söyledi.

Kostova, elektronik nüfus sayımına katılan vatandaşların NSİ’nin sistemi tarafından üretilen bir koda sahip olacaklarını ve bu kodu elektronik nüfus sayımına katıldıklarını kanıtlamak için sayım görevlisine vermek zorunda kalacaklarını belirtti.

Demografi ve Sosyal İstatistikler Müdürü, “Sayım görevlisi, konutta ikamet eden tüm kişilerin bu elektronik kodla sayılıp sayılmadığını kontrol etmeli ve sayım listelerine kaydetmeli. Sayım görevlisinin kişinin evine girmesi, ev tapusu veya diğer mülkiyeti ispat eden belgeleri talep etmesi zorunlu değil” dedi.

Kostova, bu verilere dayanılarak sosyal, sağlık ve sosyal yardım politikalarının planlanarak uygulanmasından dolayı kaçak bir binada veya bir barakada yaşasın yaşamasın sayımı yapılmamış tek bir kişinin kalmamasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Sayıma katılmak zorunlu. Sayıma katılmayı reddeden vatandaşlara 160 leva para cezası uygulanması öngörülüyor.

Kaynak: Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Son 24 saatte 62 yeni vaka, 25 ölü

Sonraki Haber

Kosova, basın özgürlüğünde 70. sırada