Bulgaristan’da Mariya Gabriel, ilk hükümet kurma yetkisini iade etti

Bulgaristan’da 48. Dönem Halk Meclisi’nde birinci siyasi güç olan Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Yurttaşlar (GERB)- Birleşik Demokratik Güçler (SDS) İttifakı’nın Başbakan adayı Mariya Gabriel, yeni bir hükümet listesi önermeyip ilk hükümet kurma yetkisini Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iade etti.

GERB-SDS İttifakı, Cumhurbaşkanı’na yeni bir kabine listesi sunmadan bir saat önce ittifakın Başbakan adayı Mariya Gabriel ile Değişime Devam (PP)-Demokratik Bulgaristan (DB) İttifakı’nın Başbakan adayı gösterdiği Akademisyen Nikolay Denkov, ortak bir basın açıklaması yaptılar. Açıklamadan iki siyasi gücün anlaşmaya varmasından dolayı ilk hükümet kurma yetkisiyle yeni kabine listesi önerilmeyeceği anlaşıldı.

Gabriel, görevi iade ederken, “Bugün iade ettiğim klasörde kabine listesi bulunmuyor. Bu listeye GERB Meclis Grubu adına ilke ve sorumluluklara dayalı kamuoyuna açık, net görüşmelerin sonucu olmayan, ancak perde arkası anlaşmaların sonucu olan kişilerin isimlerinin girmelerine izin vermeyeceğim. Buna izin veremem” dedi.

Başbakan adayı, “Bulgaristan halkının adalet duygusuna sahip olmasını sağlayacak Anayasa değişikliği reformu için çoğunluk oluşturulmasına yönelik çok güçlü bir talep görüyoruz” diye ekledi.

Kırcaalihaber

Read Previous

Yunanistan seçimleri ve yeni seçim yasası

Read Next

Eski Saraybosna Belediye Başkanı Skaka gözaltına alındı