Bulgaristan’da Kovid-19 salgınının ekonomik sonuçlarının üstesinden gelmek için cirosu 500 000 levanın üzerinde olan küçük işletmelere destek tedbiri kapsamında hibe desteği ödemelerine başlandı. Tedbir için ayrılan toplam bütçe 184,6 milyon levadır.

Tedbir için başlangıçta 78 milyon leva kaynak öngörülüyordu, ancak 2014-2020 Dönemi İnovasyon ve Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı’nda (OPİK) yapılan bir değişiklik ve Bakanlar Kurulu kararı ile işletmelerle yeniden müzakere edilmesi üzere yaklaşık 106 milyon leva tutarında ek bir mali kaynak sağlandı.

Sağlanan ek fonlar, yedek listedeki işletmelerle destek verilmesinin kademeli olarak yeniden müzakere edilmesini sağlayacak, böylece hibe desteği başlangıçta onaylanan işletmelerden çok daha fazla işletmeyi kapsayacak. Tedbir kapsamında verilecek hibe desteğinden yaklaşık 3 bin 700 işletmenin faydalanması bekleniyor.

Başvurusu onaylanan şirketlerin raporlarını sunabileceği Bulgaristan’daki AB’nden sağlanan fonların yönetimi ve tüketiminin izlenmesi için bilgi sistemi (İSUN)  24 Ağustos’tan beri açık bulunuyor. 30 Ağustos itibariyle 24 adet nihai rapor gönderildi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile görüştü

Sonraki Haber

Çavuşoğlu, Sırbistan’da Türk iş insanlarıyla bir araya geldi