Bulgaristan’da televizyon kanalı NOVA TV’nin “Merhaba Bulgaristan” programına konuk olan Sofya’da Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi’nde görevli Dr. Trifon Vılkov, “Covid-19 hastalığını geçiren kişilerin sayısı, kamuoyuna duyurulan sayıdan kat kat fazla. Hastalığı geçiren kişilerin gerçek sayısı en az 2,5 milyon” diye kaydetti.

Doktor, “Çoğu testlerin pozitif çıkmasının nedenlerinden biri, daha fazla testin yapılması. Her zaman yaklaşık 10-12 000 test yaptık, şimdi ise 16 000 testin yapıldığı günler var. Başka bir neden de antijen testlerinden elde edilen sonuçların da bu sayıya ekleniyor olması” dedi.

Dr. Vılkov’un ifadesine göre, teorik olarak nisan ayı başlarında yeni vaka sayısının tekrar günde 5 000’e ulaşması mümkün. Doktor, “Ancak yine de enfekte hasta sayısında kasım ayında olduğu gibi bir artış olmayacağını düşünüyorum. Çoğu insan virüsü geçirdi. Ayrıca çok sayıda aşı olanlar var” diye belirtti ve Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi’nin koronavirüs hastaları için yaklaşık 90 yatak kapasitesine sahip olduğunu ve şubat ayı sonuna kadar bu yatakların ancak üçte birisinin dolduğunu söyledi.

Ayrıca aşılar konusuna da değinen doktor, “Dünya çapında yeterli miktarda aşı sipariş edildi – yaklaşık 11,3 milyar. Elbette bu kadar aşı üretilmiş değil. Sorun, aşı dağıtımının yanlış yapılması. Almanya’da bazı ülkelerin aşı dozu stokladığı söyleniyor. İngiltere’de kişi başına 7 aşı, Kanada’da 9 aşı düşerken, tek doz aşı alamayan ülkeler de var. Bunun olmasını engellemeyi amaçlayan COVAX Küresel Aşı Mekanizması bu nedenle kuruldu. Dünyanın herhangi bir yerinde aşılanmamış çok büyük bir nüfus bölümü varsa, virüsle baş etmenin bir yolu yok” dedi.

Bir dozun yeterli olup olmadığı sorulduğunda doktor şu cevabı verdi: “Hiçbir aşı ile aşılanmamış olmaktansa herhangi bir aşı ile aşılanmak daha iyi. Her üç aşı da ilk dozu aldıktan sonra nispeten iyi bir bağışıklık sağlar”.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Uzmanlar Yunanistan’daki depremi yorumladı: ‘İzmir depremi’ tetiklemiş olabilir

Sonraki Haber

‘Bosna’dan baktığımızda bizim için Aliya’dan sonra Erdoğan var’