Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, koronavirüs (Kovid-19) vakalarının evde tedavi edilmesi için ücretsiz ilaçlar reçete edilecek.

Bakanlık, Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) tarafından maliyeti karşılanacak ayakta tedavi prosedürünün oluşturulmasını düzenleyen normatif düzenleme önerisi hazırladı.

Prosedür, ayakta bakım hizmeti dahilinde sunulacak ve Covid-19 hastalığı olan hastalara sağlanacak tanı ve tedavi hizmetlerini içerir.

Bu tanı ve tedavi hizmetleri, maliyeti tamamen NZOK tarafından karşılanacak olan hastanın evde tedavisi için gerekli ilaçların reçete edilmesini içerir.

Bugün Sağlık Bakanı Stoyço Katsarov, “İki hafta içinde hastaların tamamen ücretsiz olarak konsültasyon, röntgen hizmetleri ve evde tedavi önerisi alacağı ülkedeki sağlık ve tanı ve danışma merkezlerinin bünyesinde en az 150 Covid-19 Ayaktan Tedavi Birimi açılacak” dedi.

Bakan, bu birimlerin hafif veya orta derecede semptomları olan hastalara yönelik olup onların ücretsiz evde tedavileri için ilaçlar reçete edileceğini açıkladı. Katsarov’un ifadesine göre, Covid-19 vakalarının evde tedavi edilmesi için ücretsiz reçete yazmaya 7-10 gün içinde başlanacak.

Bakan, “Şimdiye kadar NZOK, yalnızca kronik hastaların evde tedavisi için ilaçların bedelini ödedi. Fonun ilk kez Covid-19 hastalığının evde tedavisi için ilaçların bedelini ödemeye başlayacak olması çeşitli yönetmeliklerde değişiklik yapılmasını gerektirdi” diye izah etti.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Taliban, kadın sağlık çalışanlarını işlerine dönmeye çağırdı

Sonraki Haber

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadağ’da