Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un Ulusal Koronavirüs Kriz Masası üyeleriyle gerçekleştirdiği çalışma toplantısında konuşan Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, “Bulgaristan’da koronavirüs (Kovid-19) salgınının üçüncü dalgasında en yüksek vaka sayısına önümüzdeki günler ulaşılması bekleniyor” diye kaydetti.

Sağlık Başmüfettişi, “Hastalığın yayılma hızı önemli ölçüde yavaşladı. Bu hafta veya önümüzdeki hafta morbidite zirvesine ulaşacağız. Elbette vaka sayısı yüksek. Daha önce sağlık sistemi üzerindeki baskıyı artıran bazı eşikler belirlemiştim – hastaneye yatış sayısı 10 000, yoğun bakım ünitelerinde hasta sayısı 800 gibi. Bu eşiklere yaklaştık. Ama şu anda hastaneye kabul edilmeyen vaka yok” dedi.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kostadin Angelov’un ifadesine göre, artan hastane bakım hizmetleri talebine ve tedavi için hastaneye kabul edilen çok sayıda hasta olmasına rağmen sağlık sistemi artan hastane bakım hizmetleri talebini karşılamakta.

Sofya ve ülkenin en büyük iki hastanesinin müdürleri Ventsislav Mutafçiyski ve Asen Baltov, aşı olmak isteyenlere özel yeşil koridor uygulamasına devam ettiklerini, ancak şu anda başkentte vatandaşların aşılamaya pek ilgi göstermediğini söylediler. Şu anda toplu aşılama sürecinde sadece AstraZeneca’nın geliştirdiği aşı kullanılıyor.

Başbakan Borisov, seçimlerden sonra ülkenin olası kapanması ve yeni kısıtlamalar getirilmesi haberlerini “yüzde yüz sahte ” olarak nitelendirdi. Borisov’un ifadesine göre hükümet, Mayıs ayına kadar koronavirüsle mücadele etmek için gerekli finansmanı sağladı, böylece bir sonraki hükümet ve bir sonraki parlamento daha sonra bu sürecin nasıl ilerleyeceğine karar verebilir.

Başbakan ayrıca kabinenin bunu yapmak için gerekli bütün tedbirleri almış olması nedeniyle seçim sürecinin normal şekilde gerçekleştirileceğini söyledi.

Bundan önce Modern Ticaret Derneği, salgın önleyici tedbirlerin süresinin dolacağı 31 Mart’tan sonra bu sürenin uzatılması halinde büyük gıda dışı ürünler satan mağazaların kapatılmaması çağrısında bulundu.

Dernekten yapılan açıklamada müşteri akışlarını daha küçük mağazalara yönlendirmenin hastalık bulaşma riskini azaltmayıp tam aksine artırdığı belirtildi.

Sektör, önlemlerin daha uzun bir süre için uzatılması konusunda endişelerini dile getirdi.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Emin: Kuzey Makedonya Türklerinin oranı en az % 7, bu oranın altındaki sonuçları kabul etmeyeceğiz

Sonraki Haber

Priştine’de uzaktan eğitime geçen okulların sayısı artıyor