Bulgaristan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kostadin Angelov, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun AB ülkelerinde kullanımına onay verdiği Moderna Şirketi tarafından üretilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının ilk parti sevkiyatını teslim aldıktan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Anti-salgın önlemler Şubat ayının başında hafifletilebilir” diye kaydetti.

Bakan, “Şubat ayının başından itibaren alınan önlemlerde değişiklik yapmayı düşünüyoruz. Önlemler konusunda değişiklik yapılacak tek alan yüksek ve orta öğretim alanı olacak” dedi.

Prof. Dr. Angelov, “25 Ocak’tan itibaren öğretmenlerde belirti göstermeyen pozitif vakaların ne kadar oranda olduğunu öğrenmek ve öğrencilerin bir kısmının yüz yüze eğitim şeklinde eğitimlerine devam edip etmeyeceğini değerlendirmek için öğretmenlere yönelik toplu Covid-19 testlerine başlanacak” diye bildirdi.

Bakan, “Dün ülkedeki altı bölgenin yöneticileri ile bir toplantı yaptık. Yerleşim yerinin özelliklerine bağlı olacak veya aşılama işlemlerinin bölge sağlık müfettişliklerinden gidecek ekipler tarafından okullarda veya aile hekimleri tarafından yapılacak bir organizasyon oluşturulacak, ancak aşılama işlemlerini esasen bölge sağlık müfettişliklerinde görevli meslektaşlarımız yapacak” dedi.

Prof. Dr. Angelov, “Vaka sayısı tablosunda durumu öğrenmek için Bakan Krasimir Vılçev ile anlaştığımız tüm öğretmenleri test etmek için bir planımız var. İlk birkaç günde tespit edilen vaka sayısı durumu netleştiğinde ne kadar öğrencinin ve hangi öğrencilerin okula gideceğine karar vereceğiz” diye belirtti.

Kaynaj: Kircaalihaber

Önceki Haber

Dünya genelinde Kovid-19’dan iyileşenlerin sayısı 66 milyonu geçti

Sonraki Haber

Kosova Başbakanı Hoti, Ekonomi Bakanı Kuçi’nin istifasını kabul etti