Hafta sonundan itibaren Bulgaristan’ın Sofya, Plovdiv (Filibe), Varna, Burgaz ve Veliko Tırnovo şehirlerinde büyük perakende zincir mağazalarının önünde geçici aşılama noktaları oluşturulacak. Koronavirüse karşı aşılananlara 20 levalık gıda kuponu verilecek.

Covid -19 Aşısı Olana Gıda Kuponu kampanyası yapılacağı geçen hafta duyuruldu. Sağlık yetkilileri, perakende satış mağazalarının girişlerinde aşılama yapacak mobil ekipler sağladı.

Söz konusu perakende zincir mağazalar Kurumsal İletişim Müdürü İva Tafradjiyska, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) verdiği demeçte, “Geçici aşılama noktaları 3 Eylül’den itibaren ay sonuna kadar hizmet vermeye devam edecek. Gıda kuponu alanlar onları ya alışveriş için kullanabilirler ya da Covid-19’dan hayatını kaybeden sağlık görevlileri ve öğretmenlerin çocuklarının yararına çalışan BCause Vakfına bağışlayabilirler” diye açıkladı.

Tafradjiyska, “Mobil aşılama ekiplerinin konuşlandırılması için büyük olasılıkla bir konteyner olmak üzere özel bir yer oluşturacağız” diye ekledi.

Tafradjiyska’nın ifadesine göre, bununla vatandaşların teşvik edilmesi veya heveslendirilmesi amaçlanmayıp gıda kuponu hediyesi müşterilerin sorumlu davranışları için bir teşekkür jestidir.  Tafradjiyska, “Bir kişi aşı olmama kararı aldıysa, herhangi bir şeyin onu teşvik edebileceğine inanmıyorum” dedi.

Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, ülkemizde aşıya olan ilginin hızla arttığını söyledi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

K. Makedonya’da bir günde 18 bin 292 vatandaş aşı oldu

Sonraki Haber

Rama: Bulgaristan’ı beklemek zorunda oluşumuz kabul edilemez