Basına açıklamalarda bulunan Bulgaristan Sağlık Bakanı Kiril Ananiev, son 24 saatte yeni koronavirüs (COVID-19) vaka sayısında rekor seviyede yükselme kaydedilip 240’a ulaşmasından dolayı bazı kısıtlayıcı önlemleri geri getirdiklerini duyurdu.

Ananiev, kapalı ve açık yerlerde antrenman niteliğindeki kolektif ve bireysel spor aktivitelerinin seyircisiz yapılacağını açıkladı. Disko, piyano barları, gece kulüpleri ve diğer gece eğlence mekanların faaliyetleri tekrar yasaklanıyor. Bu tür mekanların, açık bölümlerini kapasitenin yüzde 50’sine kadar kullanılacak şekilde çalıştırılmasına imkan veriliyor.

Açık ve kapalı alanlarda toplu merasim ve etkinlikler kısıtlı sayıda kişinin katılımıyla gerçekleştirilebilecek. Katılımcıların 30 kişiden fazla olamayacağı ve aralarında 1,5 metre mesafe korunması gereken düğün, mezuniyet balosu, vaftiz töreni ve başka merasim ve etkinlikler söz konusu.

Emirname, 10 Temmuz 2020 saat 00:00’den itibaren geçerli olacak.

Ticari mekanlarda maskesiz müşterilere hizmet veren çalışanlar da cezalandırılacak.

Ananiev’in ifadesine göre, insanlar daha önce olduğu gibi disiplinsiz hareket etmeye devam ederse, daha katı önlemler almak mümkün.

Bakan, Başbakan Boyko Borisov ve Ulusal Koronavirüs Kriz Masası üyeleriyle görüştüğünü ve onların bazı önlemlerin geri getirilmesi önerisini kabul ettiklerini aktardı. Görüşmeden sonra valilerle yapılan videokonferans toplantısında onlara görev yaptıkları bölgelerde var olan koşullara uygun olarak ek önlemler getirme imkanına sahip oldukları hatırlatıldığı anlaşıldı.

Ananiev, “Son haftalarda Bulgaristan vatandaşlarını normal yaşam tarzına geri döndürmek ve koronavirüsle beraber yaşamaya alıştırmak istediğimiz için birçok önlemi kaldırdık. Bu konuda Bulgaristan vatandaşlarına ve çeşitli etkinlik yapan ve faaliyetlerde bulunan kurumlara güvendik. Ne yazık ki, son 10 güne ait vaka analizi, taşıyıcı sayısının arttığını ve 200 kişi olan kritik noktasını geçtiğini gösterdi. Söz verdiğim gibi bu enfeksiyon vaka seviyesine ulaştığımıza göre şimdiye kadar uyguladığımız bazı önlemleri geri getirmemiz gerekecek” dedi.

Ananiev, ”Her şeyin bittiğine inandık” diyerek bir araştırma sonuçlarına atıfta bulundu. Araştırmaya göre, Bulgarların büyük bir kısmı koronavirüse inanmıyor ve salgını hafife alıyor.

Bakan, ”Önümüzdeki günlerde virüs taşıyıcı sayısının azalmasını beklemiyoruz, hatta artma eğilimi gösterecek” dedi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

İtalya, K. Makedonya dahil 13 ülkeden yolcu girişini yasakladı

Sonraki Haber

Kosova’da vaka sayısında artış sürüyor