Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kostadin Angelov, 12 – 30 Nisan tarihleri arasında ülkede uygulanacak anti-salgın önlemlerine ilişkin emirname yayınladı.

12 Nisan’dan itibaren restoran ve eğlence mekanlarının ziyaret edilmesine izin verilecek. Restoranlar ve eğlence mekanları, kapasitelerinin % 50’sini geçmeyecek şekilde 06.00-23.00 saatleri arasında sınırlı çalışma saatleri ile çalışacak.

29 Nisan’dan itibaren diskolar, bar kulüpleri, piyano barlar, çeşitli eğlence mekanları ve gece barları açılacak. Ancak onlar da kapasitelerinin % 50’sinden fazlasını kullanmayacak.

16 Nisan’dan itibaren oyun salonları ve kumarhaneler de % 50 kapasiteyle ziyarete açılacak.

16 Nisan itibarıyla alışveriş merkezlerinde bulunan ticari mekanların işletilmesine yönelik kısıtlamalar kaldırılacak.

12 Nisan’dan itibaren kültürel ve eğlence etkinliklerine izin verilecek (festivaller, sinema, tiyatro, sirk gösterileri, sahne etkinlikleri, konserler, müze, galeri, kütüphane, dans, yaratıcı ve müzik sanatı etkinlikleri). Onlar kapasitesinin en fazla % 30’unu kullanarak ve en az 1,5 m’lik fiziksel mesafe korunarak çalışacak. İzleyiciler koruyucu yüz maskeleri takmak ve sadece koltuk kullanmak zorunlu olacaklar (konserler, festivaller, tiyatro, sirk gösterileri ve diğer sahne performansları).

1-4.sınıflar ve zorunlu okul öncesi eğitim sınıfları, duyusal engelli öğrenciler için özel okullarda okuyan öğrenciler, birleştirilmiş sınıflarda okuyan ve okulda tek sınıf olan 5-12.sınıflar ve 5-12.sınıflar yüz yüze eğitime şu şekilde devam edecekler: 12-23 Nisan tarihleri arasında 7., 8. ve 10. sınıftaki öğrenciler, 26-29 Nisan tarihleri arasında ise 5., 9. ve 12. sınıftaki öğrenciler yüz yüze eğitime katılacaklar.

1-4.sınıflara yönelik okul ve okul dışı ortamda düzenlenen grup halinde ders dışı faaliyetler ve aktiviteler, ilgi alanlarına göre faaliyetler, aktiviteler ve başka eğitim faaliyetlerinin yürütülmesine izin verilir.

Yüksekokullarda öğrenciler, yüksek lisans öğrencileri ve doktora öğrencileri için pratik dersler, eğitimler ve pratik sınavlar düzenlemesine izin verilir. Elektronik ortamda yapılamayan uygulamalı yarıyıl sınavlarını yapılması devam edecek. Üniversite mezuniyet sınavları ve diploma tezlerinin savunması da yapılacak.

Vatandaşlara hizmet veren ve faaliyeti bu emirle durdurulmayan ticari mekan sahipleri, ilgili mekanda müşteri sayısının kontrolü için 8 m2 başına 1 kişiden fazlasına izin vermeyecek bir organizasyon oluşturmak zorunda.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Boşnakların kahramanı Efsane Sırp General Yovan Divyak vefat etti

Sonraki Haber

Kosova’da önlemlerden etkilenen işletmelere mali destek