Bulgaristan Ulusal Televizyonunda (BNT) yayınlanan Sabah Kuşağı programına konuk olan koronavirüs salgınının nasıl seyredeceğine dair matematiksel modeller geliştiren bilim insanlarından oluşan ekibi yöneten Bulgaristan Bilimler Akademisinde (BAN) görevli Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Üyesi Prof. Dr. Nikolay Vitanov, “Salgın şu anda yavaş yavaş azalıyor. Şu ana kadar koronavirüs ile karşılaşan kişi sayısı yaklaşık 110 bin” diye kaydetti.

Prof. Dr. Vitanov, “Tedbirlere uyulmazsa, virüs bulaşan kişi sayısı daha yüksek olacak” diye uyardı.

Ağustos ayı sonuna kadar 16 binden fazla kişinin koronavirüs ile enfekte olmasını beklediğini ifade eden Prof. Dr. Vitanov, görevinin kesin sayıyı hesaplamak değil, insanlara koronavirüs ile nasıl başa çıkılacağı konusunda yönlendirme yapmak olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Vitanov, “Eylül ortalarında bir ara koronavirüs ile enfekte olan kişi sayısı 20 bini aşacak” diye belirtti.

Prof. Dr. Vitanov’un ifadesine göre, sağlık sistemi günde 500 koronavirüs vaka olursa dayanabilir, ancak bu uzun sürmez.

Prof. Dr. Vitanov, “İşin iyi yanı, yaz aylarında çoğu insanın hastalığı hafif geçirmesi – bu çok iyi. Mesele şu ki, hastanelerin kapasitesinin hastaların durumunu stabil tutmaya ve tedavi etmeye yeterli olup olmaması” diye sordu.

Prof. Dr. Vitanov, “Birdenbire vaka sayısı keskin bir şekilde artarsa, o zaman sorunlar ortaya çıkabilir, ancak sağlık sistemi buna hazırlanıyor” diye kanaat getirdi.

Prof. Dr. Vitanov, “Çok sayıda insanın kapalı bir mekanda toplanması enfeksiyon riskini de artırıyor, bu nedenle vatandaşların, hata yapmamaları için kişisel önlemler alması gerekiyor” diye uyardı.

Prof. Dr. Vitanov, “Sevgili izleyiciler, aldanmayın, hep birlikte virüsü yenelim”, diye izleyicilere seslendi.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Dışişlerinden Batı Trakya’daki Türk azınlığa ait ilkokulları kapatan Yunanistan’a tepki

Sonraki Haber

Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı: Kimse bizim için Türkiye ile ilişkisini bozmaz