Bulgaristan’da hükümet ortağı partilerin yöneticilerinin bir araya geldiği toplantının ardından basına yapılan açıklamaya göre, koalisyon hükümeti görev süresini tamamlayacak. Şimdilik İçişleri Bakanı Mladen Marinov’un, Maliye Bakanı Vladislav Goranov’un ve Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov’un istifaları erteleniyor. Kadro değişikliği konusu, gensoru önergesinin reddedilmesinden sonra ele alınacak. Yaklaşık bir buçuk saat süren toplantıda Birleşik Vatansever İttifakı’nın söz konusu üç bakanın istifa kararına karşı çıktığı anlaşıldı.

Borisov, “Onların şimdi bölünmeyip iktidar koalisyonu olarak Mecliste çoğunluğa sahip olduğumuzu göstermemiz gerektiği görüşüne kesinlikle katılıyorum” diye kaydetti. Başbakan, üç bakanın istifalarını istemesiyle ilgili şunları söyledi: “Özür dilerim, ancak GERB il koordinatörleri, yani partim harekete geçmemi talep ettiğinde ben harekete geçiyorum. Bu istifaları bu yüzden istedim”.

Başbakan, “Bulgaristan’ın yönetiminde hukukun üstünlüğü ilkesi uygulanıyor. İstifa dilekçeleri bana verildi. Üç bakanı da çok dikkatle dinledik. Gerçekten de büyük destek görüyorlar ve her birinin hükümetin başarılarına önemli katkısı var” dedi ve her bir bakanın elde ettiği başarılarını saydı. Bakan Goranov’un finansal istikrarın elde edilmesi, ülkemizin Avrupa Birliği (AB) Bankacılık Birliğine katılmasına önemli katkılar sağladığını belirten Borisov, bakan Marinov hakkında şunları ifade etti: “İçişleri Bakanı büyük çaba gösterdi. Faili meçhul cinayet yok. Ayrıca protestolarda yapılan provokasyon amaçlı eylemlerin hangi senaryolara göre gelişmekte olduğu netleşse de, kamu düzeninin korunması için büyük çaba sarf ediyor”. Başbakan, bakan Karanikolov’u ise şu sözlerle övdü: “Emil Karanikolov, üç yıl gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) büyümesine katkıda bulundu – yatırımlarda ve GSYİH’da rekor artış oldu”.

Kaynak: Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Yunanistan’ın geri ittiği 37 göçmen kurtarıldı

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit babasıyla telefonda görüştü