Bulgaristan’da Kişisel Yardım Yasası’nda değişiklik teklifi kabul edildi

Bulgaristan’da engelli insanlar için yeni yasal çerçevenin bir parçası olan Kişisel Yardım Yasası’nda değişikliklere ilişkin kanun tasarısı, Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Bunun için engelli çocukların annelerinin “Sistem Bizi Öldürüyor” başlığı altında aldığı inistyatif, Kamu Denetçisi Maya Manolova tarafından desteklendi. 

Engelli çocukların anneleri, aylarca sürdürdükleri protesto eylemlerini sonlandıracağını ve lusal Meclis binası önüne kurdukları çadırları kaldıracağını açıkladılar.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov,”Onlarca görüşme yaptık, onların çoğu çok duygusal geçti, dramatik diyebilirim, fakat sonuçta ilk başta kabul edileceğinden şüphe duyulan bir kanun kabul ettik” dedi. Bakan, Başbakan Boyko Borisov, Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, Maliye Bakanı Vladislav Goranov, Sağlık Bakanı Kiril Ananiev’in yardımı olmadan bunun mümkün olmayacağını da sözlerine ekledi.

Kamu Denetçisi Maya Manolova, kanun tasarısının kabul edilmesini büyük bir zafer olarak nitelendirdi.

Yeni kanun, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek, kişisel yardım ödeneği Eylül 2019’dan itibaren ödenmeye başlanacak. Önümüzdeki yıl engellilerin yararına olan politikalar için Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına 437 milyon leva sağlanacak.

Yeni kanun kapsamında 2020 yılının sonuna kadar çalışma kapasitesini yüzde 90 ve 90’dan fazla oranda yitirmiş yaşlılar ve refakatçi bulundurma hakkına sahip yüzde 50’den fazla engelli ve refakatçi bulundurma hakkına sahip olmayan yüzde 90’dan fazla engelli olan çocukların da kişisel yardım ödeneği alma hakkı olacak.

Devletin engellilere verdikleri hizmet için kişisel asistanlara ödeyeceği saat ücreti, ay başına 15 ile 168 saat ücreti arasında olmak üzere engelli sağlık kurulu raporunda belirtilen engellilik derecelerine bağlı olacak.

Kişisel asistanların ücretleri, 2019 yılında asgari işçi ücreti miktarında olacak, önümüzdeki yıllarda ise giderek artacak. Bu miktara 2020’de uygulanacak artış katsayısı 1,2’dir.

 

Kircaalihaber.com

Read Previous

Kuzey Makedonya’da Türkler’in Statüsü

Read Next

Kosova Başbakanı Haradinaj’ın gündeminde Sırbistan var

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *