Bulgaristan’da kayıt dışı ekonomi kriz döneminde % 21,5 azaldı

Bulgaristan Sanayi Sermayesi Birliğinin (AİKB) verilerine göre, Bulgaristan’da kayıt dışı ekonomi %21,5’e kadar daraldı.  

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Gılıb Donev’in ifadesine göre, salgın krizi ekonominin önemli bir bölümünü aydınlattı.

AİKB Başkanı Vasil Velev, “İşveren örgütünün tahminlerine göre, ülkemizdeki bu yüzde 20’nin biraz üzerindeki kayıt dışı ekonomi, 10 milyar leva daha az bütçe gelirine mal oluyor. Avrupa’da kayıt dışı ekonomi ortalaması yüzde 10 ile 15 arası bir seviyededir” diye belirtti.

Velev, “Ülkemizde gri ekonomiyi sadece %5 azaltmak, bütçede 2,5 milyar daha fazla gelir anlamına geliyor ve bu, ulaşılabilir bir hedeftir” diye ekledi.

En yaygın gri ekonomi uygulamaları, kayıt dışı çalışma ve zarf içinde ücret ödemektir.  

Donev, “Zarf içinde para vermek” olgusu beni hep kızdırmıştır, çünkü bu zararlı istihdam biçimi işçileri haklarından mahrum eder, verimliliği ve iş kalitesini olumsuz etkiler, bütçeyi ve emeklilik sistemini olumsuz etkiler” diye kaydetti.

Bakan, Covid-19 krizi nedeniyle işletmelere yapılan destek ödemelerinin kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin netleştirilmesine yönelik olumlu etkisi olduğunu da sözlerine ekledi.

Bakan, “İstihdamı ve gelir seviyelerini korumaya ve işletmeleri desteklemeye yönelik sosyo-ekonomik önlemler, ekonominin kayıt altına alınmış, gelişen sektörleri için etkili ve uygulanabilir. Tedbirlerin ekonomik faaliyetlerin daha da netleştirilmesine önemli katkısı var” dedi.

Kircaalihaber

Read Previous

Kosova’da sağlık çalışanları yarın tekrardan greve gidiyor

Read Next

Gashi: Görüşmelerde ilerleme kaydediyoruz