Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2019-12-19 13:25:06Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

İstihdam Ajansının web sitesinde yayınlanan tazminat ödemeyi reddetme nedenlerinden açıkça anlaşılıyor ki, iş yeri kapatılan işverenlerin tazminat başvurusunda bulunduğu bazı çalışanlar, kendileriyle herhangi bir iş sözleşmesi bulunmadığı veya mevcut sözleşmelerin temel değil, ek nitelikte olması nedeniyle tazminat başvurusu onaylanmadı.

Bir işçiye tazminat ödenmesi talebinin reddedilmesinin en yaygın nedeni onun Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanının emirnamesinin kapsamı dışında kalan ekonomik faaliyet kolunda çalışıyor olması. Emirnamede tazminat alma hakkı olan Sağlık Bakanının kısıtlayıcı emirleri nedeniyle kapatılan veya faaliyeti askıya alınan işletmelerdeki tüm pozisyonlar detaylı bir biçimde belirtildi.

İstihdam Ajansı, Milli Gelirler Ajansının kayıt sistemine kayıtlı verileri kontrol eder ve böylelikle, örneğin, şirket yöneticilerinin de tazminat için başvuruda bulunduklarını veya alışveriş merkezleri (AVM) içindeki mağazalarda değil, AVM’ler dışındaki mağazalarda çalışanlar için tazminat başvurusunda bulunulduğunu tespit etti.

Bundan başka belirlenen son tarihe kadar ek gerekli belgeler sunulmadığında veya tekrar yanlış belgeler verildiğinde de başvurular onaylanmıyor. Tazminat şartı olan ücretsiz izinli olmayan çalışanlar için de tazminat talep edilen durumlar var. Bazı durumlarda İstihdam Ajansı tazminat öder, ancak işletme tarafından sunulan başvurularda düzenlemeler yapar. Çoğu zaman bu, iş sözleşmesinde belirlenen çalışma saatleri nedeniyle olur. Örneğin, başvuru formunda 8 saatlik iş günü belirtilmişken kontrol sırasında iş sözleşmesine göre iş saatlerinin daha az olduğu tespit edilen durumlar var.

İlgili işveren için artık çalışmadığı tespit edilen çalışanların da tazminat talepleri reddediliyor.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Fransa’da yönetim, Müslümanlara ait iş yerlerini kapatabilmek için denetçilerden ‘hukuki gerekçe’ bulmalarını istedi

Sonraki Haber

Çin COVAX girişimiyle gelişmekte olan ülkelere 10 milyon doz Kovid-19 aşısı gönderecek