Bulgaristan’da kamu kurumlarında Türkçe konuşanlara 5 bin levaya kadar ceza geliyor

Ülkede ırkçı ve aşırı milliyetçi tavırlarıyla tanınan Ataka Partisi Genel Başkanı Volen Siderov, Bulgaristan Meclisinde düzenlenen brifingde, “Birleşik Vatanseverler Koalisyonu, Meclis Başkanlığına Edebi Bulgar Dili Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı sundu. Bu kanun, ulusal kimliğin korunmasını ve edebi Bulgar Dili’nin doğru kullanımını garanti eder” diye bildirdi. Irkçı parti lideri, bu tasarının milliyetçilerin, kendi ifadeleriyle “halkın yararına olan projelerinin” küçük bir parçası olduğunu belirtti. Sözde vatanseverler, mobil operatörler ve bankaların sadece Kiril alfabesiyle mesaj göndermelerini, Latin alfabesini ile kullanmamalarını önerdiler. Siderov, “Kurumlar, resmi dili kullanmakla yükümlü olacaklar” diye kaydetti. Tasarı, Kiril alfabesiyle yazılı olmayan tüm resmi levhaların değiştirilmesini öngörüyor. Sokak tabelalarının, ayrıca üniformalı memurların, örneğin polislerin üniformaları üzerindeki yazıların Kiril Alfabesi ile yazılması öngörülüyor. Bulgar pazarına sunulan herhangi bir elektronik cihazın Kiril Alfabesini kullanma zorunluluğu getirmesi de önerildi.

Ataka Milletvekili Prof. Dr. Stanislav Stanilov, yeni kanunun konuşulan Bulgarcayı etkilemeyeceğini belirtti. İskren Veselinov, tasarının yurt dışında Bulgarcanın öğrenilmesi ve yeterliliğin belgelenmesine yönelik faaliyetler de yürütecek olan yurt dışında Bulgar kültürünü yayacak Sveti Sveti Kiril ve Metodiy Kültür Enstitüsü kurulması da öngörüldüğünü bildirdi.
Buna ilaveten yeni kanun, görev başındayken Türkçe, Romanca, İngilizce veya başka bir dil konuşan devlet memurlarına 1000 ile 5000 leva arasında değişen ceza verilmesini öngörüyor.

NOVA TV kanalında canlı yayınlanan “Merhaba Bulgaristan” programına konuk olan İskren Veselinov, “Bazı ilçelerinde Bulgarca söz işitilmiyor” diye ileri sürdü. Irkçı milletvekili, “Sofya’nın merkezinde bulunan resmi levhalar bile bizim dilimizden çok yabancı dillerdedir. İdari kurumları sadece Bulgarca kullanmaya mecbur etmek zorundayız. Binalarda ve kurumlarda, hatta özel olanlarda yazılar Bulgarca olmalıdır. Sadece ticari marka ve sitelerin adları değişmeyecektir. İhlalciler, para cezasına çarptırılacak” dedi. Veselinov, piyasada Kiril alfabesini kullanan elektronik cihazların bulunabileceğini söyledi.

Aynı programa konuk olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev, “Bulgar Dili ile ilgili milliyetçilerin önerisi, Bulgaristan’daki etnik gerginliği artıran politikanın bir parçası” diye kaydetti. Tsonev,”Türk nüfusunun yoğun olduğu ilçelerde idari kurumlarda görevli olan herkes yüksek eğitimli olup Bulgarcayı çok iyi biliyor ve konuşuyor” dedi.

Kircaalihaber.com

Read Previous

Üsküp YEE’de Yaz Dönemi Türkçe öğretimi Başlıyor

Read Next

Hükümet Yunanistan anlaşmasını meclise gönderiyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *