Bulgaristan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, BTV’ye verdiği demeçte Bulgaristan’ın COVİD-19 vaka ve ölüm sayısının düşük olduğu ülke olarak tanıtılacağını açıkladı. Bakan, “Kriz yönetiminin reklam kampanyasını başlattık, COVID-19 vaka ve ölüm sayısının düşük olması herkes tarafından son derece olumlu bir şekilde karşılanmaktadır ve hükümetin zamanında aldığı tedbirlerden en iyi şekilde faydalanmalıyız” dedi.

Restoranların kapalı bölümleri, 1 Haziran’da açılacak. Angelkova, kontrolün son derece katı olacağı güvencesini verdi. Turizm Bakanlığının şu anda Ulusal Koronavirüs Kriz Masası ve Sağlık Bakanı ile restoranlar, kafeler ve diskoların işletilmesi için alınacak önlemler hakkında görüşmelerde bulunduğu anlaşıldı.

Bulgaristan’daki kafe ve restoranlar salgın nedeniyle haftalardır kapalıydı. Onlar, 6 Mayıs’ta kısmen açılmıştı.

Kafe ve restoranların açık yerlerinin, masalar arasında 1.5 metre mesafe sağlanması, girişte dezenfektanlar kullanılması ve personel tarafından zorunlu olarak koruyucu maskelerin veya kaskların takılması gibi katı kurallara uyulması durumunda çalıştırılmasına izin verilmişti.

Karadeniz sahilindeki 17 plajda bulunan şezlong ve şemsiyelerin ücretsiz kullanıma açık olacağını duyuran Bakan, 23 plajda tesislerin ücretsiz olarak hizmete sunulacağına dikkat çekti. İşletme sözleşmeleri olan diğer plajlarda fiyatların 1 ile 5 leva arasında değişeceği anlaşıldı.

Angelkova, Bulgaristan’da plajların fiyatları ve doluluk oranını gösteren bir mobil uygulaması geliştirileceğini sözlerine ekledi. Bakan, ”Şu anda yaz sezonunun nasıl gideceğini söylemek zor. İmtiyaz sahipleri % 50 indirim teklif ettiyse, biz de kira veya imtiyaz ücretini % 50 azaltacağız. Ödeme yapanlara yönelik indirim tutarı gelecek yıl ödenecek” diye yorum yaptı.

Angelkova, görüşmelerin sürdüğünü ve 15 Haziran’da bazı Avrupa ülkeleriyle uçuşları başlatmayı umduğunu belirtti. Bakan’ın ifadesine göre, yaz turizmi için Bulgaristan’ın yanı sıra dağlara da ilgi var.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Hükümete sokağa çıkma yasağının kaldırılması önerildi

Sonraki Haber

Yunanistan’da iyileşenlerin sayısı 1374’e ulaştı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × 3 =