lots of euro bills on the table

Bulgaristan’da İstihdam Ajansından yapılan açıklamada İşimi Koru+ tedbiri kapsamında 60 000 kişinin işinin korunacağı bildirildi. Destek için başvurular bugün (11.11.2021) itibariyle başlıyor.

Covid-19 salgını nedeniyle bir devlet organının kararnamesiyle geçici olarak kapatılan ekonomik faaliyetlerde çalışanlar ve serbest meslek sahipleri, getirilen kısıtlamalar nedeniyle ücretsiz izin kullandıkları günler için temmuz ayı sigorta primlerine esas kazanç tutarının %75’i oranında destek almaya hak kazanacaklar.

Tazminat, ücretsiz izin kullanma kararının imzalandığı tarihten itibaren, ancak 7 Eylül’den daha erken ve 31 Aralık 2021’den geç olmamak üzere ödenecek. Bu tür bir desteğin alınabileceği maksimum süre 90 gündür.

Tazminatın ödendiği ayda kararlaştırılan çalışma süresi, tutarının belirlendiği ayda kararlaştırılan çalışma süresinden az olduğu durumlarda çalışılan süreyle orantılı olarak ödenir.

Tazminat tutarlarının ödenmesi, çalışanlar için ücretsiz izin kullanma kararının verildiği tarihten veya sigorta primlerini kendileri ödeyen serbest çalışanlar için devlet organının kararı imzaladığı tarihten itibaren, ancak en geç 31 Aralık 2021’e kadar uygundur.

Ücretsiz izin kullanan ve aylık ödenek alan evden uzaktan eğitim gören 14 yaşından küçük çocukları olan ebeveynlerin İşimi Koru+ tedbiri kapsamında tazminat alma hakkına sahip değildirler.

Tedbir kapsamında başvuru formları ve ek belgeler sadece tazminat almak isteyen çalışanları için işverenler ve sigorta primlerini kendileri ödeyen çalışanlar tarafından yalnızca elektronik bir platform aracılığıyla sunulur.

Tedbir kapsamında başvuru koşulları hakkında ayrıntılı bilgi, İstihdam Ajansının resmi internet sitesinde ve ülke genelindeki istihdam bürolarındaki bilgi panolarında bulunabilir.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan, Amerika’nın bir üssü durumuna gelmiştir

Sonraki Haber

Kosova’nın ekonomik avantajları İstanbul’da tanıtıldı