Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Denitsa Saçeva, Covid-19 nedeniyle geçici olarak ekonomik faaliyetleri kısıtlanan işletmelerde çalışanlara ücretsiz izinde oldukları süre için tazminat ödeme talimatı verdi. Emirnamenin güncellenmesi, Sağlık Bakanı Kostadin Angelov’un getirilen anti-salgın tedbirlerin süresinin uzatılması emrinden dolayı gerekti.

Emirnameye göre, barlarda, meyhanelerde, şarap ve bira imalathanelerinde, kafelerde, dil ve eğitim merkezlerinde, diğer eğitim merkezlerinde ve okullarda, meslek yüksekokullarında ve seyahat şirketlerinde çalışanlar 31 Ocak’a kadar tazminat alabilecekler.

Faaliyeti durdurulmayan bakkallar, sağlık malzemesi satan iş yerleri, gözlükçüler ve evcil hayvan dükkânları dışında mağazalar veya AVM tipi alışveriş merkezleri bulunan bir veya daha fazla binadan oluşan AVM’lerde bulunan tüm perakende satış noktalarında çalışanlar da 31 Ocak tarihine kadar tazminat alabilirler. Aynı tarihe kadar oyun salonları ve kumarhaneler ile AVM tipi dahil kuaför ve güzellik salonlarında çalışanlara da mali destek verilmesi öngörülüyor.

Sinema, disko, piyano ve gece barları, gece kulüpleri ve diğer kapalı gece eğlence mekânlarının personeli de 31 Ocak 2021 tarihine kadar tazminat almak için başvurabilir. Ayrıca konserler ve operalar, operetler, sirkler ve diğer sahne çalışmaları gibi canlı performansların oluşturulması ve sunumu ile ilgili ekonomik faaliyetlerde çalışanlar, yönetmenler, yapımcılar, set tasarımcıları, kostüm ve aydınlatma tasarımcıları, teknik uzmanların yanı sıra antrenman ve yarışma niteliğindeki tüm toplu ve bireysel spor aktiviteleri ile ilgili sektörlerde çalışanlar ve solaryum, sauna, kilo verme spor merkezleri ve masaj salonlarında çalışanlar da tazminat alma hakkına sahip.

Özel anaokulları ve kreşlerin yanı sıra müzelerin personeli de 3 Ocak 2021 tarihine kadar tazminat alabilecek. Onlar bu tarihten sonra faaliyetlerine devam edecekler.

Faaliyeti geçici olarak askıya alınmış iş yerlerindeki çalışanlar, ücretsiz izinli her gün için 2020 sonuna kadar 24 leva tazminat alabilirler. 1 Ocak 2021’den itibaren Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının önerisi üzerine tazminat tutarları, çalışanların Ekim 2020’de prime esas kazanç tutarlarının % 75’i kadar olacak.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Yunanistan’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 4400’ü geçti

Sonraki Haber

ABD’de Kovid-19 aşısı olanların sayısı 1 milyonu aştı