Basın toplantısında konuşan Bulgaristan Sağlık Bakanı Stoyço Katsarov,  ilkokul öğrencilerinin yüz yüze eğitime katılabilmesi için Covid-19 test kiti temin edilmesi üzere hükümete 13 milyon leva sağlanmasını önereceklerini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı ve Eğitim ve Bilim Bakanlığının (MON) ortaklaşa hazırladığı kararname taslağının bugün Bakanlar Kuruluna sunulacağı bildirildi.

Bakan, “Dileğimiz gelecek hafta çocukları okula geri döndürmek. İyi bir organizasyon oluşturulduğunu, bu mekanizmanın iyi çalıştığını görürsek buna üst sınıflardaki öğrencilerle devam ederiz” diye kaydetti.

Testler, tükürük ile yapılacak ve çocuğa koronavirüsün bulaşıp bulaşmadığını gösterecek.

Basın toplantısında hazır bulunan Eğitim ve Bilim Bakanı Nikolay Denkov, “Test sonucu pozitif çıkarsa, çocuk 14 güne kadar okul ortamına girmeyecek, böylece diğer çocukların ve personelin enfekte olmasını engelleyecek ve diğer sınıfların karantinaya alınmasından kaçınılacak”  diye belirtti.

Bakan, “Bu testler tıp uzmanları tarafından değil, sınıf öğretmenleri tarafından yapılacak” diye açıklık getirdi. Denkov, pazartesi ve perşembe günleri ilk ders saatlerinin bir kısmının testler için kullanmasının planlandığını da sözlerine ekledi. Gerekirse, dışarıdan gelecek kişilerin yardım edeceği, ancak dışarıdan gelecek bir kişinin okula her girişinin de bir risk taşıdığını belirtti.

Bakan, “Öğretmenlerden esasen yeşil sertifika istenecek. 1-4 sınıf öğretmenlerinin aşı sertifikası, Covid-19 hastalığını geçirip iyileştiklerine dair sertifika göstermeleri gerekir. Bu tür belgeleri yoksa onlara antijen testleri yapılacak” diye bildirdi.

Bakan Katsarov, ilkokul öğrencilerinin okula gidebilmeleri için önümüzdeki aya yetecek test kitleri temin edilmesini arzu ettiklerini ifade etti. Bakan, “Çocukların gelecek haftadan itibaren sınıflarda olması arzu edilir, ancak bu, o zamana kadar test kitlerinin temin edilip edilmeyeceğine bağlı ve bunun pazartesi-salı günleri olması muhtemeldir” dedi.

Bakan Denkov, yeni yaklaşımın uygulanmasının olumlu sonuçlar vermesi için velilerin ve öğretmenlerin destek olmaları çağrısında bulundu.

Toplantıya Ulusal Çocuk Ağı’nı temsilen katılan Plamena Nikolova, örgütün Sağlık Bakanlığının önlemlerini memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Nikolova, okulda öğrencilere test yapılmasına karşı çıkan velilerin çocuklarını okula göndermeyip onların evden uzaktan eğitim görebileceklerini hatırlattı.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Türkiye Kadın Futbol Takımı, Sırbistan ile karşılaşacak

Sonraki Haber

Bosna Hersek Mahalle Konağı açılışa gün sayıyor