Bulgaristan’da ikinci tur seçimlerin sona ermesinin ardından siyasilerden ilk yorumlar

Dün (21.11.2021) ikinci turu yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin büyük çoğunlukla kazanan mevcut Cumhurbaşkanı Rumen Radev, ilk sonuçların açıklanmasından sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Halkımızın değişim, yolsuzluk, soygun ve kanunsuzluktan kurtulma, mafyayı iktidardan uzaklaştırma arzusunu açıkça ortaya koyan iki tür seçimden oluşan eşi görülmemiş bir siyasi ay sona erdi” diye kaydetti.

Radev, “Vatandaşların seçimlerden bıkacağı ve tanıdık olanı tercih edeceği beklentisi gerçekleşmedi. Beyaz bir at üzerinde statükocu partilerin dönüşü gerçekleşmedi. Halkın oy vermesini engellemek için dökülen büyük miktarda paraya, imalara, propagandaya, yalan haberlere ve uydurulmuş skandallara rağmen insanlar sandık başına gitti” diye belirtti.

Radev’e karşı Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden Prof. Dr. Anastas Gerdjikov, ikinci tur seçimlerin sona ermesinin ardından “Tüm devlet aygıtı Rumen Radev’in seçim kampanyası için çalıştı” diyerek sitem etti.

Prof. Dr. Gerdjikov, “40 gün boyunca rakiplerimiz belli kişilere, belli partilere bağlı olduğumuzu tekrarlayıp durdular. Aynı zamanda İçişleri Bakanlığı onun lehine hareket etti, İçişleri Bakanı sadece bununla ilgilenmekle kalmadı, aynı zamanda mevcut Cumhurbaşkanının Seçim Karargahı Sözcüsü gibi hareket ediyordu. Birkaç gün önce Türkiye’deki seçimlere yoğun katılım olacağını ve buradaki seçimleri anlamsız kılacağını söyleyerek imalarda bulunmaya bile cüret etti. Oysa Türkiye’deki sandıkların boş kaldığını gördük” diye ekledi. Her şeye rağmen iki Cumhurbaşkanı adayı birbirini tebrik etti. Prof. Dr. Gerdjikov, siyaset alanında kendini geliştirme gibi bir planı olmadığını açıklayan Prof. Dr. Gerdjikov, Sofya Üniversitesi Rektörlüğü görevine devam edeceğini açıkladı.

GERB-SDS İttifakı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adayını göstermeyip Prof. Dr. Gerdjikov’u desteklemesinden dolayı pişmanlık duymadığını açıkladı. Eski Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Denitsa Saçeva, “Prof. Dr. Gerdjikov bu göreve layıktı. Onu desteklediğimiz için pişman değiliz. İnsanları birleştirme konusuna gelince, o ayrıştırıcı değil yapıcı tezler ileri sürdü” dedi.

Eski geçici hükümette ekonomi ve maliye bakanı görevlerinde bulunan parlamento seçimlerini kazanan yeni Değişime Devam Ediyoruz Partisi Eş Başkanları Kiril Petkov ve Asen Vailev, hükümet kurmak için şimdiden kolları sıvadıklarını ve Rumen Radev ile çalışmaya devam edeceklerini duyurdular. Başbakan olması beklenen Petkov, “Bugün değişime gerçekten birlikte devam edeceğimize inanıyoruz. Biz bu Devlet Başkanı ile çalışmaya hazırız, onun nasıl çalıştığını biliyoruz, Bulgaristan’ı her şeyin üstünde tuttuğunu biliyoruz. Böylece hükümet kurmak için kolları sıvadık. Yapacak çok işimiz var ama birlikte başaracağız” diye kaydetti.

Radev’i ikinci dönem için Cumhurbaşkanı adaylığını destekleyen Bulgaristan İçin BSP İttifakı Başkanı Kornelia Ninova, “Çarpıcı oranda oy farkıyla Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcılığı seçimlerini kazanan Rumen Radev ve İliana Yotova ikilisini tebrik ederiz. Onlara oy veren sosyalistleri de tebrik ederiz” dedi. Cumhurbaşkanının ikinci döneminin başarılı olmasını temenni eden Ninova, ayrıca hükümet kurma müzakerelerine devam etmeye hazır olduklarını açıkladı.

Kircaalihaber

Read Previous

Christian Schmidt, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü

Read Next

Yunanistan ve Suriye sınırını geçmeye çalışan 6 kişi yakalandı