Bulgaristan’ın Başbakan Stefan Yanev, Sandanski’nin Petrovo köyü yakınlarında çıkan yangını söndürme çalışması sırasında iki orman muhafaza görevlisinin hayatını kaybettiği trajedi ile ilgili olarak Bakanlar Kurulunun olağanüstü toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Maalesef Güneybatı Bulgaristan Orman İşletmeleri Müdürlüğü çalışanlarının hayatını kaybettiği bir olay meydana geldi” diye kaydetti.

Yangın kurbanlarının ailelerine ve yakınlarına taziyelerini ileten Yanev, vatandaşları dikkatli ve uyanık olmaya ve çıkan yangınları ihbar etmeye çağırdı.

Başbakanın ifadesine göre, çıkan yangınların temelinde insan faaliyetleri yatmaktadır.

Yanev, “En önemli şey, İçişleri Bakanlığı çalışanlarının, yangınla mücadelede yer alan silahlı kuvvetler personelinin, gönüllülerin ve ormancılık çalışanlarının çalışmalarını optimize etmenin yollarını aramaktır. En önemli şey hem itfaiyecilerin hem de orada yaşayan insanların hayatlarını kurtarmaktır” dedi.

İçişleri Bakanlığı henüz hazır olmayan ve teknik olarak daha fazla zamana ihtiyaç duyulan anons sistemi kurulması için hazırlıklara başladı.

Yanev, “Yeni bir Kriz Yönetimi Yasası’nın gerekliliği tartışıldı. Bu tür bir düzenlemeye ihtiyaç var.  İçişleri Bakanlığı, anons sistemi kurulması için hazırlıklara başladı” diye ifade etti.

Başbakan, “Ulusal ve yerel düzeydeki etkileşim halihazırda İçişleri Bakanlığı kanalları aracılığıyla sağlanmaktadır. Valiler ve belediye başkanları afet ve acil durum yönetim merkezlerini harekete geçirme sorumluluğunu taşıyor, gerekli koordinasyonun sağlanması için tüm valilerin bir an önce bu birimleri toplantıya çağırmalarını istiyorum” diye kaydetti.

Tarım arazilerinin temizlenmesi için anız yakmaya yönelik tüm faaliyetlerin durdurulması için emir çıkarılacağını da duyuran Yanev, “Gerçek şu ki, yangınların çoğu şu anda tarlada çıkıyor, kuru otlardan kaynaklanıyor” diye ekledi.

Başbakanın ifadesine göre, trajik yangın olayının nedenleri hakkında yorum yapmak için henüz çok erken, ancak yangın çıkacağı tahmin edilemezdi.

Yangın Güvenliği ve Sivil Koruma Genel Müdürü Başkomiser Nikolay Nikolov, “Yangınların nerede çıkabileceğini tahmin edebiliriz. Uydu görüntüsü hava durumu haritası, 15 Ağustos’a kadar neredeyse tüm ülkenin aşırı risk altında olduğunu gösteriyor” diye açıkladı.

Başkomiser Nikolov, “Starosel’de 4 ev ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan birkaç bina, Krasteviç köyünde bir dağ evi ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan birkaç bina yandı” dedi.

Başkomiser Nikolov, “Sandanski yakınlarındaki köyü yangından korumak için ek kuvvetler ve araçlar gönderildi. Bana gelen bilgiler, yangının kademeli olarak kontrol altına alındığı yönündedir” diye ekledi.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Sloven itfaiyeciler Berovo’ya ulaştı

Sonraki Haber

Hırvatistan’dan savaş suçlularına devlet nişanı