Bulgaristan’da iki ana ittifak, seçimleri kazanmak için kıyasıya bir mücadeleye girdi

Market Links Sosyolojik Araştırma Ajansı’nın BTV’nin ve kendi finansmanıyla 18-27 Şubat tarihleri arasında 18 yaş üstü 1080 vatandaşın katılımıyla yüz yüze ve çevrimiçi anket yöntemiyle gerçekleştirdiği anket sonuçları, 2 Nisan’da yapılacak erken genel seçimlerde oy kullanacağını söyleyen seçmen sayısına göre Değişime Devam (PP)-Demokratik Bulgaristan (DB) İttifakı yüzde 0,5’lik oran ile Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Yurttaşlık (GERB)-Birleşik Demokratik Güçler (SDS) İttifakı’nın önünde gidiyor. Ancak partilerin seçmenlerden aldığı destek oranına göre eski Başbakan Boyko Borisov’un liderliğindeki ittifakın PP-DB İttifakı ile arasındaki fark oranı yüzde 2 civarındadır.

Anket sonuçlarına göre, PP-DB İttifakı oy kullanacak seçmenlerin yüzde 20,9’unun oyunu alırken GERB-SDS İttifakı da yüzde 20,4’ünün oyunu alıyor. Anket katılımcılarının yüzde 15,4’ü GERB-SDS İttifakı’nı desteklediğini, yüzde 13,3’ü ise PP-DB İttifakı’nı desteklediğini söylüyor.

Şimdilik “Bulgaristan’ın Yükselişi”, “Böyle Bir Halk Var” (İTN) partileri ile yeni kurulan Sol Partiler İttifakı, Meclise girmek için yüzde 4’lük seçim barajını aşamıyor. 

Bir sonraki Meclise beş partinin gireceği görünüyor. Anket sonuçlarına göre, oy kullanacağını söyleyen seçmenlerin yüzde 13,3’ünün oyu ile Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) üçüncü, yüzde 11,8’lik oyla Vızrajdane partisi dördüncü ve yüzde 6,6’lık oyla Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı ise Meclise giren beşinci siyasi güç oluyor.

Market Links Sosyolojik Araştırma Ajansı Başkanı Dobromir Jivkov, “Henüz hangi siyasi güce oy vereceğine karar vermemiş olan çok sayıda seçmen var. Şu anda birinci yer için pratikte eşit orana sahip iki siyasi güç arasında kıyasıya bir mücadeleye tanık oluyoruz” dedi. 

Ankete katılan seçmenlerin yüzde 20’si kağıt oy pusulası ile oy kullanma, yüzde 56’sı makineli oylamadan yana iken, yüzde 24’ü de bu konuda karar veremediklerini söylüyorlar.

Kaynak: Kircaalihaber

Read Previous

Bulgaristan’dan Türkiye’deki deprem bölgelerine 70 konteynerin sevkiyatı başladı

Read Next

Bosnalı boksör Felix Sturm parmaklıklar ardında