Bulgaristan’da hükümet kurmak için görüşmeler devam ediyor

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile yaptığı istişarelerin ardından, Denitsa Saçeva, Temenujka Petkova ve Raya Nazaryan ile birlikte bugün Cumhurbaşkanlığına giden Başbakan Yardımcısı Mariya Gabriel, müzakere ekibinin Cumartesi ve Pazar olmak üzere iki gün boyunca PP-DB ile ülkenin gelecekteki yönetimine ilişkin görüşmelerde bulunduğunu ve müzakerelerin devam ettiğini belirtti.

Mariya Gabriel, “Müzakere için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Son iki gündür müzakerelerin yapıcı bir tonda yürütülmesinden dolayı minnettarım. Elbette farklılıklarımız da var ve tam da bunun için müzakerelere ihtiyacımız var; farklılıkların üstesinden gelmek ve bu farklılıkları aşmak için kendimize verdiğimiz şanslar çok istikrarlı bir temele dayanıyor. Çok net bir karar alma mekanizmasına sahibiz” dedi.

Gabriel, “Bu müzakerelerin devam etmesi için kendimize bir şans vermemiz önemlidir. Benim kırmızıçizgilerden bahsettiğimi duymadınız. Benim için diyalog, karşılıklı saygı, ama aynı zamanda belli bir noktada çok açık bir şekilde sorumluluk almak, kararlaştırılan şeyin ne olduğunu bilmek ve sorumluluk almak yol gösterici ilkedir” dedi.

Kendi ifadesiyle, PP-DB ile müzakereleri ve görüşmeleri “çok açık” olmaya devam ediyor.

Mariya Gabriel, Cumhurbaşkanı’na görevin verilmesi için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğu yanıtını verdi.

BNR

Read Previous

Bugünden itibaren boğmaca aşısı olmayan çocuklar anaokullarına kabul edilmeyecek

Read Next

İsrail ramazanın ilk gününde Gazze’ye düzenlediği saldırılarda çok sayıda Filistinliyi öldürdü