Bulgaristan’da hükümet asgari ücretin gelecek yıldan itibaren 933 leva olmasını öneriyor

Bulgaristan’da hükümet, kamuoyunda tartışmaya açtığı bir kararname ile asgari ücretin 1 Ocak’tan itibaren 933 leva olmasını öneriyor. Böylece mevcut ücretten %20 daha yüksek olacak.

Şubat 2023’te İş Kanunu’nda yapılan son değişikliklerden biri asgari ücretin belirlenme şeklini değiştirdi. Şimdiye kadar bu idari olarak yapılıyordu, ancak Şubat ayında milletvekilleri hesaplama için bir formül yazdılar.

İş Kanunu’nun 244. maddesinin 2. paragrafında yer alan metne göre, bir sonraki takvim yılı için asgari ücret, içinde bulunulan yılın 1 Eylül’üne kadar, bir önceki yılın son iki çeyreği ile içinde bulunulan yılın ilk iki çeyreğini kapsayan 12 aylık dönem için ortalama brüt ücretin yüzde 50’si olarak belirlenecek.

Hükümet ayrıca 8 saatlik normal çalışma saatleri ve 5 günlük çalışma haftası için asgari saat ücretinin 5.58 leva olmasını öneriyor.

Ulusal İstatistik Kurumu’na göre, 2023 yılının ikinci çeyreği itibariyle asgari ücretle istihdam edilen kişi sayısı yaklaşık 442 bin.Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

ABD: NATO müttefikimiz Türkiye’ye tahıl girişimi çabaları için teşekkür ediyoruz

Read Next

Yunanistan’daki yangınlara havadan müdahalede zorluk yaşanıyor