Bulgaristan’da her üç kişiden biri, ciddi yoksulluk riski altında

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisinin (Eurostat) 2017’de AB’de ciddi maddi yoksunluk çeken kişilerin payına ilişkin analizinden elde edilen verilere göre, Bulgaristan nüfusunun yaklaşık yüzde 30’u, ya da neredeyse her üç kişiden biri ciddi bir yoksulluk riski altında yaşıyor. Ciddi maddi yoksunluk yaşayan kişi oranı, AB içinde ortalama yüzde 6, 7 seviyesinde.

Eurostat verileri, buna rağmen ülkemizin sosyal politikasında önemli bir büyüme kaydettiğini gösteriyor. Çünkü 2010 yılında ülkemizde ciddi maddi yoksunluk içindeki insanların payı yüzde 46 iken geçen yıl için bu pay yüzde 30 olarak bildirildi.

Ülkenin nüfusuna bağlı olarak rakamlar, 2010 yılında yaklaşık 3,5 milyon Bulgar’ın maddi yoksunluk içinde yaşadığını gösteriyor. Oysa 2017 yılında ciddi maddi yoksunluk yaşayan kişi sayısı yaklaşık 2,1 milyondur veya 1,4 milyon kişi azalmıştır.

Ulusal İstatistik Enstitüsü’ne (NSİ) ait güncel verilere göre Bulgaristan’da yoksulluk veya maddi yoksunluk açısından ciddi risk altında yaşayanların payı, 65 yaş ve üzerindeki Bulgarlar arasında en yüksek seviyededir. Bu yaş grubundaki vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 46’sı, ya da yaklaşık 670 bin kişi söz konusudur.

Yoksulluk veya maddi yoksunluk çeken ikinci grup vatandaş 17 yaş altı kişilerdir. Onların sayısı yaklaşık yüzde 42 veya 550 bin’den fazla kişidir. Çalışma çağındaki 18-64 yaşlarındaki Bulgarlar arasında yoksulluk riski yüzde 37’dir.

Verilere göre 2017 yılında 33 milyon Avrupalı, ya da AB vatandaşlarının yüzde 6,7’si ciddi maddi yoksunluk yaşadı.

En düşük maddi yoksunluk seviyeleri aşağıdaki üye devletlerde kaydedilmiştir: İsveç (yüzde 0,8), Lüksemburg (yüzde 1,6), Finlandiya (yüzde 2) ve Hollanda (yüzde 2,6).

Ölçeğin diğer ucundaki maddi yoksunluk çeken insanların en yüksek oranına sahip olan AB ülkeleri şunlardır: Bulgaristan – yüzde 30, Yunanistan – yüzde 21, Romanya – yüzde 19, 4 ve Macaristan – 14, 5.

AB’de ciddi maddi yoksunluk içinde bulunan kişilerin en yüksek payı, bir yaşlı bulunan hane halkları arasında kaydedilmiştir. Onların payı yaklaşık yüzde 10 seviyesindedir. Çocuklar bulunan yaşlı hane halkları arasında maddi yoksunluk çekenlerin payı, yüzde 14 ile daha da yüksektir.

Çocuklu veya çocuksuz iki veya daha kişiden oluşan hane halkları arasında yoksulluk göstergesi oldukça düşük seviyede ve yüzde 5-6 arasında değişiyor.

Avrupa pratiğine göre, bir kişinin çoğu insanın yeterli sosyal bir yaşam için arzulanan veya gerekli gördüğü aşağıdaki şeylerden en az dördünü karşılayamadığı durumlarda yoksulluk riski altında olduğu düşünülmektedir: faturalarını zamanında ödemek; evini sıcak tutmak; beklenmedik maliyetleri sorunsuz bir şekilde karşılamak; düzenli olarak et /veya ete eşdeğer vejetaryen yiyecek / yemek; evden bir hafta uzakta kalabilmek; TV, çamaşır makinesi, araba, telefondan faydalanmak.

 

 

 

Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova’ya SEECP’nin dönem başkanlığı verildi

Read Next

Uzmanlardan akıllı cihaz uyarısı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *